Moguća izmena Ustava Srbije
Ustav Srbije mogao bi biti promenjen nakon predstojećih parlamentarnih izbora, zajednički su ocenili Nenad Konstantinović iz Demokratske stranke i Ivan Andrić iz Liberalno demokratske partije.
Andrić je za beogradske medije naveo da LDP želi promenu Ustava kako bi se zemlja ubrzano menjala, jer su nas "partijska preračunavanja stranaka koje su zajedno pisale Ustav 2006. dovele u situaciju u kojoj se sada nalazimo".
"Deo o ljudskim pravima mora biti mnogo efikasniji, treba nam moderna autonomija za Vojvodinu, preambula mora da postane izraz političke budućnosti zemlje, a ne zakopavanje u napuštenu kosovsku politiku", rekao je funkcioner LDP.
On nije direktno odgovorio gde bi i na koji način Kosovo bilo pomenuto u Ustavu.
Andrić navodi i da je "Srbiji potrebna prava decentralizacija, vraćanje imovine opštinama, onemogućavanje da ikada više kroz sumnjive međunarodne komercijalne ugovore, kao recimo oko prodaje NIS, budu zaobiđeni domaći zakon i Ustav što je posledica njegove nepreciznosti, jer zbog toga trpimo trajnu štetu u milijardama evra".
Nenad Konstantinović podseća da je predsednik Srbije Boris Tadić pre dve godine najavio da bi trebalo uraditi ustavnu i pravnu reformu u Srbiji.
"Slažem se sa LDP da bi posle predstojećih izbora mogao da počne rad na
ustavnim reformama. Međutim, to je proces u kojem treba da učestvuju sve političke opcije, jer to nije stvar jedne vlade, a te promene Ustava treba da budu potvrđene i na referendumu", kaže Konstantinović.
Na pitanje šta bi trebalo menjati u Ustavu, on kaže da se treba pozabaviti raznim nedoslednostima koje treba da budu ispravljene, zatim onime čime se Skupština bavila 2011. a to je poveravanje mandata narodnim poslanicima, a ne strankama, izmena stavova o imunitetu državnih funkcionera, kao i unapređenjem institucija koje bi trebalo da budu modernije.
Upitan kako rešiti pitanje Kosova i njegovog pojavljivanja u novom tekstu Ustava, Konstantinović kaže da se to pitanje neće rešiti njegovim pominjanjem ili nepominjanjem u Ustavu.
"Stav države i ove vlade o Kosovu je jasan i to će se pitanje rešavati aktivnim dijalogom", zaključuje Konstantinović.
Dejan Vuk Stanković, politički analitičar, kaže da će rad na izmeni Ustava najviše zavisiti od političke volje stranaka koja će biti definisana posle narednih izbora.
"Sam čin i karakter promena najvišeg državnog akta zavisiće od izbornih rezultata. Činjenica je da u jednom delu srpske političke elite postoji volja za menjanjem Ustava. Oko karaktera promene ne postoji potpuna saglasnost između DS i LDP, ali je u ovom trenutku dovoljno da postoji spremnost da se tako nešto uradi. Naravno, o tome treba čuti i mišljenje ostalih stranaka", rekao je Dejan Vuk Stanković.