10 najčešćih pitanja o Bus Plus kartama
Mnogo je nedoumica u vezi sa uvođenjem novog sistema naplate karata u gradskom prevozu. Da li će aparat za poništavanje skidati kredit sa karata dok putnik stoji blizu njega, da li nova kartica može da se validira dok je u torbi ili novčaniku kao i zašto putnici koji su platili mesečnu kartu moraju da je čekiraju kad uđu u vozilo.
Za vas smo pripremili odgovore na 10 najčešćih pitanja koje putnici postavljaju u vezi sa novim sistemom:
1. Kupim mesečnu kartu, ne stignem da je čekiram, a uđe kontrola. Da li će me kazniti i ako sam unapred platio za mesec dana vožnje?
Prema Pravilniku o tarifnom sistemu u javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji grada Beograda svi putnici koji koriste personalizovane i nepersonalizovane kartice moraju da ih overavaju pri ulasku u vozilo. Overa kartica služi da bi se prikupili podaci o opterećenosti linija i optimalizaciji gradskog prevoza, a sve u cilju da građani imaju veći konfor i bezbednost.
2. Zašto ne mogu da validiram kartu dok je vozilo u pokretu?
Nova odluka je da će validacija ili ti potvrđivanje plaćanja moći da se radi i nakon što je vozilo krenulo iz stanice.
3. Kako mogu da proverim koliko mi je preostalo kredita na kartici?
Na bilo kom prodajnom mestu prodavac može da očita koliko je kredita preostalo na kartici. Takođe, prilikom potvrđivanja u autobusu na ekranima novih uređaja pojavljuje se cifra koja pokazuje preostali iznos na računu.
4. Da li mogu da poništim kartu iz torbe ili novčanika?
Da. Slično kao i sa karticama koje se koriste kod prijavljivanja pri dolasku na posao u velikom broju firmi. Važno je samo prisloniti novčanik ili torbu na aparat u vozilu a da je karta čekirana znaće se po zvuku iz aparata.
5. Da li su korisnici usluga praćeni na bilo koji način?
Korišćenje novih kartica je u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Nema govora o bilo kakvom praćenju korisnika kartica.
6. Da li mora da se dođe lično za novu kartu?
Sve punoletne osobe moraju da dođu lično i potpišu zahtev, dok za maloletnike to rade roditelji, odnosno staratelji.
7. U slučaju da se vozilo pokvari, da li će putnici koji su se već jednom čekirali morati da plaćaju (da se čekiraju) još jednom za vožnju u drugom vozilu?
Ne, jer će kontrolori imati informaciju o broju vozila koje je ostalo u kvaru i te karte koje su čekirane u tom vozilu važiće u drugom.
8. Zašto je potrebno da stariji od 65 godina vade novu kartu kada ionako imaju besplatan prevoz?
Stariji od 65 godina su i do sada imali povlastice koje uvođenjem novog sistema moraju da se promene jer se menja i tehnologija. Oni će, kao i do sada, morati za novu godišnju markicu da plate 400 dinara.
9. Putnica je do sada koristila očevu markicu. Da li će tako moći i posle 1. februara?
Nakon puštanja novog sistema u rad neće više biti markica, pa ni njihove prodaje na ulicama ili davanja drugim osobama.
10. Kako da platim vožnju u drugoj zoni?
Ukoliko putnik želi da ide u drugu zonu, na validatoru mora da pritisne opciju 2 za zonu i onda overi karticu.