Vlasi: Merdare i Bela zemlja vežba za sever Kosova
Politički analitičar i advokat iz Prištine Azem Vlasi u razgovoru za "Danas" ne isključuju mogućnost da je policijska akcija sprečavanja pokreta "Samoopredeljenje" da prošle subote blokira prelaze Merdare i Bela zemlja "pokazna vežba za sever Kosova“.
"Ako se vlada i policija Kosova budu dosledno ponašale po pitanju obezbeđenja slobode kretanja, koja ne može da bude delimična i segmentarna - ili je ima u potpunosti ili je nema, onda je sasvim realno očekivati da se ona obezbedi na svakom delu Kosova, pa i na severu", rekao je Vlasi za "Danas".
On je ocenio da je "Samoopredeljenje" u subotu pokušalo da blokira dva granična prelaza na isti način na koji se onemogućava sloboda kretanja i prometa robe na druga dva granična prelaza na severu.
Prema njegovim rečima, posle protesta "Samoopredeljenja", u kojem je u subotu na obe strane bilo povređenih, a priveden je i trocifreni broj demonstranata, kao i demonstracija 25 NVO u Prištini zbog nasilja policije u ponedeljak, dalji razvoj situacije najviše zavisi od ponašanja Vlade u Prištini.
"Osnovni zahtev je da kosovska vlada u svemu dosledno primeni princip reciprociteta u robnoj razmeni sa Srbijom, što je i odluka Skupštine, koja je za nju obavezujuća", podsetio je Vlasi.
On smatra da ako vlada nastavi s kolebanjem i pokaže se popustljivom ne samo u primeni reciprociteta nego i u dijalogu i drugim stvarima, pritisci na nju mogu da se nastave.
U svakom slučaju, na delu se pokazuju naše domaće slabosti. Videćemo da li će se vlada narednih dana ponašati odgovorno prema skupštinskim odlukama ili će terati inat sa ovom strujom, u svakom pogledu radikalnijom, koju oličava i predstavlja "Samoopredeljenje" Aljbina Kurtija, smatra Vlasi.
Pročitajte još: |
Vlasi negira tvrdnje pojedinih srpskih političara na KiM da je Kurtijev pokret povezan s delom vlade Hašima Tačija i da su protesti dogovoreni zbog skretanja pažnje s teške socijalne situacije.
On se, takođe, ne slaže ni sa stavom poslanika Evropskog parlamenta Doris Pak da "Samoopredeljenje" "imitira Srbe sa severa“.
"Potpuno je obrnuto. 'Samoopredeljenje' traži sprovođenje odluke kosovske skupštine, doduše na neprimeren način. Ono što se događa na severu ima sasvim druge dimenzije jer se tamo zahteva da kosovske institucije nemaju nikakvog uticaja", objašnjava Vlasi.
Vlasi smatra da je "to potpuno besmisleno da Srbi na severu KiM traže poštovanje odluke Skupštine Srbije da se stanje na terenu vrati kakvo je bilo pre akcije kosovskih specijalaca 25. jula jer "Kosovo funkcioniše u postojećim granicama, u kojim ga je priznalo 85 država“ i da "skupština neke druge države ne može da odlučuje o režimu funkcionisanja dela njegove teritorije“.