Srbija učestvuje u vojnim misijama EU
Sporazum Srbije i EU koji će omogućiti učešće Srbije u civilnim i vojnim misijama EU poslat je Skupštini Srbije na razmatranje, a objavljen je i na sajtu parlamenta.
Sporazum, koji su potpisali šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer i ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić, pruža okvir za učešće Srbije u misijama, ali ne nameće joj i obavezu da u njima učestvuje.
Učešće u misijama EU nije obaveza Srbije u ovoj fazi evropskih integracija, pa je, kako je ranije Beti rečeno u Ministarstvu Odbrane, sporazum postignut na inicijativu Srbije.
Srbija ukoliko odluči da učestvuje ima ista prava i obaveze u okviru misije kao i druge učesnice, navodi se u Sporazumu o uspostavljanjuokvira za učešće Srbije u operacijama Evropske unije za učešće u krizama.
Zemlje koje učestvuju u misijama plaćaju doprinos za zajedničke troškove za misije, ali će Srbija u načelu biti oslobođena te obaveze ukoliko EU proceni da Srbija daje značaj doprinos operaciji ili ima bruto nacionalni dohodak po stanovniku niži od svih drugih zemalja EU, navodi se u Sporazumu.
Sporazume o učešću u misijama do sada su sklopili Kanada, Island, Norveška, Turska, i Ukrajina, kao i Crna Gora i SAD. Pregovori su otvoreni i sa Rusijom, Albanijom, Angolom, Argentinom, Australijom, Bosnom i Hercegovinom, Brazilom, Čileom, Kinom, Hrvatskom, Dominikanskom Republikom, Egiptom, Makedonijom, Indijom, Japanom, Marokom, Novim Zelandom i Južnoafričkom Republikom.
EU trenutno ima 3 vojne misije - Altea u Bosni i Hercegovini i dve u Somaliji - Somalija i Atalanta i 10 civilnih misija, između ostalog na Kosovu i u Bosni i Hercegovini.
Prva misija u kojoj Srbija učestvuje je Atalanta, vojna misija za borbu protiv pirata u Somaliji, a učešće je zasnovano na bilateralnom sporazumu sa Francuskom.