Srbi više rade od Nemaca
Ispitivanje koje je sprovela Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pokazalo je da Srbi sa četiri sata i 23 minuta efektivnog rada dnevno nadmašuju Nemce koji rade tri sata i 52 minuta, kao i Turke čiji rad u proseku iznosi četiri sata, ili Dance sa četiri sata i 15 minuta.
Jedini stereotip koji se održava tačnim je onaj o vrednicama - Japanci su nenadmašni - ne dižu glavu s posla svakog dana prosečno šest sati i 26 minuta.
- Još od sedamdesetih slušamo priče kako se na Zapadu mnogo radi, a u Srbiji lenstvuje. Te priče su potpuno neosnovane i služe da se opravdaju niska primanja i loš standard u zemlji. Iz tog razloga ne iznenađuju podaci o prilično visokom broju radnih sati u Srbiji jer činjenice svedoče da mi nikada nismo ni bili lenj narod - kaže ekonomista Goran Nikolić.
Uostalom, stručnjaci kažu da je lenj čovek - lenj gde god da se nađe, a Srbi slove za izvrsne radnike na tom istom vrednom Zapadu, o čemu svedoče stotine hiljada naših radnika u dijaspori. Pravo pitanje zašto onda vredni Srbi nisu i bogati kao Nemci, kad već bar podjednako rade? Odgovor je u lošoj tehnologiji, jer mi moramo da radimo više a da opet nemamo podjednako dobar proizvod kao, recimo, Šveđani.
Drugi problem je nerazvijenost tržišta, odnosno ekonomski sistemi koji nikada nisu tržišno razvijani u Srbiji. Treći problem je što su u Srbiji najplaćeniji radnici u državnoj službi, koji su istovremeno i najneproduktivniji, što stvara ogromne rupe u državnoj kasi i davi javne finansije zbog ogromnih poreza.
Austrijanci vole da slave
|
U srpskoj državnoj administraciji, svedoče analize, efektivno se radi samo tri sata i 45 minuta dnevno, a plate su u proseku više za 65 evra dinara nego kod privatnika. Iako Srbi po vremenu provedenom na poslu prestižu svoje susede, njihova produktivnost i dalje je samo 42 odsto evropskog proseka, pokazuju rezultati ispitivanja Centra za istraživanje u privredi.
Ispod evropskog proseka
|