"Srbija bez šefa podzemlja"
Srbija, posle gotovo 20 godina, nema nikoga za koga bi moglo da se kaže da je koordinisani šef podzemlja, a svi koji su imali tu ulogu, nalaze se ili u zatvoru ili u bekstvu, kaže Slobodan Homen.
Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen rekao je da su u prethodnih nekoliko godina postignuti najveći rezultati u borbi protiv organizovanog kriminala i da po prvi put Srbija nema "šefa podzemlja".
"Posle gotovo 20 godina Srbija danas nema nikoga za koga bi moglo da se kaže da je 'koordinisani' šef podzemlja. Svi koji su imali tu ulogu, ili o kojima su mediji pisali kao o vođama organizovanog kriminala u Srbiji, danas se nalaze u zatvoru, ili u bekstvu u nekim dalekim zemljama", naglasio je Homen.
To je, kako je naveo, jasna poruka države da neće tolerisati pravljenje velikih i moćnih kriminalnih klanova, kao što je to bio slučaj u prethodnih dvadesetak godina.
Najveći broj slučajeva u procesima protiv članova kriminalnih grupa dobio je epilog na sudu i mnogi su već osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne, podsetio je Homen. Očekuje da u toku godine budu izrečene presude i za "najveće dilere kokaina".
"Sada, posle borbe protiv organizovanog kriminala i narko dilera, prioritet je borba protiv visoke korupcije, koja kao rak rana razjeda naše društvo", istakao je državni sekretar.
Ne može celo društvo da se samo oslanja na rad tužilaštva, policije i pravosudnih organa, jer oni reaguju kada do korupcije već dođe, upozorio je Homen.
"Moramo da se bavimo prevencijom korupcije i u tom smislu nova strategija za borbu protiv korupcije, koju očekujem da će biti usvojena do marta, mora da označi jasne pokazatelje i način na koji će se sprečiti korupcija", rekao je Homen.
Kada je u pitanju borba visoke korupcije, značajni rezultati očekuju se u narednih nekoliko meseci, a konkretni rezultati u dosadašnjoj borbi protiv kriminala i korupcije mogu meriti kroz rad Direkcije za oduzetu imovinu, koja u ovom trenutku raspolaže sa zaplenjenom imovinom u vrednosti većoj od 350 miliona evra, naglašava Homen.
Rešen problem starih predmeta
Govoreći o reformi pravosuđa, Homen je istakao da su srpski sudovi u 2011. godini prvi put uspeli da savladaju ukupan priliv predmeta, kao i da se uspešno izbore sa starim predmetima, rešivši čak 106 odsto ukupnog priliva.
To pokazuje da je Srbija u stanju da se izbori sa problemom starih predmeta, naveo je Homen, i rekao da očekuje da će efikasnost biti daleko veća kada u toku ove godine zažive dve nove pravosudne profesije, privatni izvršitelji i javni beležnici (notari).
Konkurs za izbor privatnih izvršitelja se završava, dok će u prvim mesecima ove godine biti izabrano prvih 100 notara, koji će početi sa radom 1. juna, napomenuo je Homen.
Ministarstvo pravde, ima velike planove za 2012. godinu iako je, prema njegovim rečima, svesno da će se izbori desiti polovinom godine.
Skupština bi, kako je najavio, trebalo da u februaru raspravlja i usvoji izmene i dopune Krivičnog zakonika Srbije koje bi zaokružile kompletnu reformu kad je u pitanju borba protiv klasičnog i organizovanog kriminala.
Usvajanjem tih izmena biće uveden niz novih krivičnih dela, a srpsko krivično zakonodavstvo će biti u potpunosti usklađeno sa evopskim standardima. Skupštini će na usvajanje biti upućen i Predlog zakona o medijaciji, kao i Predlog zakona o privrednim sporovima, naveo je Homen.
Ministrastvo pravde će nastaviti započete projekte na rešavanju smeštajnih kapaciteta sudova, pre svega, na nivou Beograda, reako je državni sekretar.