Tadić stigao u Visoke Dečane
Predsednik Srbije Boris Tadić stigao je u manastir Visoki Dečani, gde su ga dočekali vladika raško-prizrenski Teodosije i iguman manastira arhimandrit Sava Janjić. Predsednik Boris Tadić će sa bratstvom manastira i vernicima provesti Badnje veče i Božić. Na putu do manastira, pristalice pokreta "Samoopredjeljenje" zasule kamenicama kolonu vozila u kojoj se nalazio predsednik Srbije.
Predsednik Tadić je rekao da je došao na Kosovo i Metohiju s namerom da uputi "poruku mira i Srbima i Albancima".
Nekoliko stotina, uglavnom mlađih Albanaca, blokiralo je centar Dečana protiveći se dolasku predsednika Srbije. Na Lastinom autobusu, koji je bio zaustavljen u Dečanima demonstranti su sprejom crvene boje ispisali "UÇK" (OVK). |
"Želim da poručim da naš narod, gde god da se nalazi, uživa u miru, i to je ono što nam je trebalo u svim ovim vremenima", rekao je Tadić.
"Došao sam da pokažem, i u Pećkoj patrijaršiji, i u Dečanima, i u Prizrenu i u Zočištu, da mislimo na sve na Kosovu i Metohiji u vrlo teškim i kompleksnim okolnostima i zato nam nijedan napor nije težak da budemo ovde sa našim ljudima i našim narodom", rekao je Tadić.
"Upućujem poruku mira i ljudima drugih vera želeći im da se povežemo, ne odustajući od našeg identiteta, vrednosti, naše crkve i verovanja, upravo verujući u mir. To je moja ključna poruka u osvit Božića pored svetog kralja Stefana Dečanskog i Visokih Dečana", poručio je predsednik Srbije.
Po dolasku u manastir Dečani, predsednik se poklonio moštima svetog Stefana Dečanskog, srednjovekovnog srpskog monarha, pod čijim je ktitorstvom manastir građen između 1327. i 1335. godine.
Bratstvo manastira, koje trenutno čini dvadeset i pet monaha i iskušenika, upriličilo je potom prijem za predsednika Tadića. Predsednik Srbije će večeras prisustvovati unošenju i loženju badnjaka.
Predsednik Srbije je i prošle godine proveo božićne praznike u Dečanima. Manastir Visoki Dečani nalazi se u Metohiji, i danas je najveći i najbolje očuvani srednjovekovni manastir u Srbiji, slavan, između ostalog, i po svojim freskama iz 14. veka.
U manastiru su, pored moštiju Stefana Dečanskog, pohranjene mošti još nekoliko svetaca, između ostalog i ruka svetog velikomučenika Nikite i vilica svetog Grigorija Niskog.
Naselja koja danas okružuju manastir naseljena su danas gotovo isključivo albanskim življem, a manastir, njegovo bratstvo i ekonomiju obezbeđuju pripadnici italijanskog kontingenta Kfora.