Sever Kosova ne sluša Beograd
Srbi sa severa Kosova i Metohije zaokružiće na referendumu 14. i 15. februara da li prihvataju institucije takozvane republike Kosovo, bez obzira na apele zvaničnog Beograda da se od tog glasanja odustane i upozorenja dela stručne javnosti da je takvo izjašnjavanje nezakonito.
Argument zvaničnika Vlade Srbije je da je referendum bespotreban, jer ni država ne prihvata prištinske institucije, da je politički štetan, jer nije u koordinaciji sa zvaničnom politikom, kao i da za njega nema pravnog osnova.
Iz Kosovske Mitrovice, Zvečana i Zubinog Potoka odgovaraju da je izjašnjavanje građana u njihovom najboljem interesu i da je pravno utemeljeno.
Četvrta opština Leposavić zakazala je sednicu skupštine za 4. januar na kojoj će se doneti konačna odluka o referendumu. Predsednik te opštine Branko Ninić (DS) izjavio je u četvrtak da u Ustavu jasno piše da je Kosovo deo Srbije i da je zato referendum nepotreban.
- Srbi na severu Kosova veruju srpskim, a ne kosovskim institucijama. Referendum bi bio gubljenje vremena na dokazivanje dokazanog - rekao je Ninić.
Referendum sigurno u tri opštine
Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica rekao je za ”Novosti” da će referendum biti održan u tri opštine koje su to odlučile, kako god da prelome u Leposaviću:
- Siguran sam da će nam se pridružiti i ta opština, jer su socijalisti otvoreno rekli da će glasati za referendum, a verujem i da će odbornici DS postupiti na isti način.
Posle poziva šefa pregovaračkog tima Borka Stefanovića da se proveri legalnost referenduma, u četvrtak se oglasio i bivši sudija Ustavnog suda Slobodan Vučetić:
- Najavljeni referendum u opštinama na severu KiM pravno nije utemeljen, pošto postavljeno pitanje ima državni karakter i ne spada u nadležnost lokalnih samouprava. Takav referendum neće imati ni pravni osnov, pa ni obavezujuću snagu.
Pravo na osnovu Ustava
Prvi čovek Kosovske Mitrovice poziva Vučetića i sve koji tvrde da je referendum neutemeljen da podnesu Ustavnom sudu zahtev za ocenu njegove ustavnosti:
- U suštini našeg pitanja je dilema da li građani hoće albansku i srpsku lokalnu samoupravu. To je u punoj nadležnosti građana i pravo na referendum imaju na osnovu Ustava, Zakona o referendumu i Zakona o lokalnoj samoupravi. Neustavne su uredbe o Stefanovićevim sporazumima koje usvaja Vlada. Ako Ustavni sud odluči da je naš referendum nezakonit, stavićemo ga van snage - rekao nam je Pantić.
Odbornici Građanske inicijative, koju u Kosovskoj Mitrovici predvodi državni sekretar u Ministarstvu za KiM Oliver Ivanović, kritikovali su odluku o raspisivanju referenduma.
- To smanjuje manevarski prostor Srbije u budućim odnosima sa EU. Ne sporimo legitimitet Skupštine opštine da raspiše referendum, ali smatramo da bez koordinacije sa organima države Srbije takva odluka može da produbi razlike koje su vidljive između Srba na severu KiM i njihovih sunarodnika koji žive južno od reke Ibar - navode odbornici Građanske inicijative.
Većina mora da zaokružiZakon o lokalnoj samoupravi predviđa: * Skupština jedinice lokalne samouprave može na sopstvenu inicijativu da raspiše referendum o pitanjima iz svoje nadležnosti. * Odluka na referendumu je doneta ako je izglasa većina građana, pod uslovom da je glasalo više od polovine ukupnog broja građana. * Odluka na referendumu je obavezna, a Skupština opštine je ne može staviti van snage, niti menjati njenu suštinu godinu dana od donošenja odluke. |