Ko će a ko neće glasati za budžet?
Predlogom budžeta Srbije za 2012. godinu, o kojem se danas vodila rasprava u parlamentu, planirani su prihodi od oko 750 milijardi dinara i rashodi do 890 milijardi dinara. Predlog budžeta za neke poslanike je krajnje opasan, a za neke najbolje moguće rešenje.
DSS: Predloženi budžet za 2012. krajnje opasan
Demokratska stranka Srbije (DSS) najavila je danas da neće glasati za predloženi budžet za iduću godinu za koji je očenila da je nerealan, nemoguć i krajnje opasan.
Poslanik DSS Slobodan Samardžić ocenio je u raspravi o predloženom budžetu za 2012, da vladin predlog "pati od iluzija" i da njime vlast manipuliše građanima.
Samardžić je rekao da će biti teško da Srbija ostvari rast poreskih prihoda za tri odsto, budući da proizvodnja i potrošnja stalno padaju i dodao da ne veruje da će u 2012. godini biti ostvaren rast BDP od 1,5 odsto. On je rekao da su predloženi prihodi budžeta od 750 milijardi dinara "precenjeni", rashodi od 890 milijardi "potcenjeni", dok je deficit od 140 milijardi dinara "takav da se ne može plaćati iz realnih prihoda, već se gura u naredne godine i plaća iz zajmova".
SPS:Predloženi budžet izraz realnosti
Poslanici Socijalističke partije Srbije (SPS) podržaće predloženi državni budžet jer je izraz realnosti u kojoj se nalazi privreda Srbije, izjavio je danas poslanik SPS-a Zoran Kasalović.
Za SPS je, prema rečima Kasalovića, važno što su u budžetu planirane isplate za dve povišice plata i penzija, u aprilu i oktobru i što izdavanja za socijalno najugroženije ostaju na istom novou, ali će biti dovoljna da se te kategorije stanovništva na najbolji način zaštite.
Prema njegovim rečima, potrebna je i određena poreska reforma u smislu smanjenja poreza na zarade i mogućeg uvećanja poreza na luksuznu potrošnju.
SNS neće: Više od polovine sredstava namenjeno otplati kredita
Srpska napredna stranka (SNS) najavila je danas da neće podržati najavljeni budžet za 2012. godinu, navodeći da je više od polovine sredstava namenjeno otplati kredita.
"Od koje privrede i građana mislite da namaknete sredstva za naplatu stranih kredita koji su sa 26 milijardi dinara porasli na 38,8 milijardi dinara", kazala je poslanica SNS-a Jorgovanka Tabaković. Ona je navela da finansiranje duga novim zaduživanjem ne može da traje do veka.
Đurić: LDP neće glasati za budžet
Liberalno demokratska partija (LDP) neće glasati za predloženi budžet za 2012. godinu, izjavio je danas poslanik te stranke Bojan Đurić.
- Ako bude usvojen u predloženom obliku, budžet će dovesti do porasta javnog duga. Bez obzira što budžet neće trajati godinu dana, nego pet ili šest meseci, udeo javnog duga u bruto društvenom proizvodu će preći 50 odsto. Ponovo ćemo ubaciti velika sredstva u javna preduzeća, a ceh za to će biti ispostavljen narednoj vladi, smatra Đurić, koji je naveo da je premijer Mirko Cvetković u obrazloženju predloga budžeta propustio da podnese "završni račun svoje četvorogodišnje vladavine".
"Ovo je logični epilog situacije u kojoj je Srbija jedina zemlja u Evropi koja u drugi talas krize ulazi bez ministra finansija", rekao je Đurić.
LSV i SVM će podržati budžet za 2012. godinu
Poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) u Skupštini Srbije Aleksandra Jerkov najavila je danas da će ta stranka podržati predlog republičkog budžeta za
2012. godinu. LSV će podneti amandmane koji se odnose na veća socijalna davanja, socijalnu zaštitu žena i dece, kao i amandmane da budu smanjenja sredstva predviđena za agencije, a povećana ulaganja u obrazovanje.
Poslanik Saveza vojvođanjskih Mađara (SVM) Balint Pastor rekao je danas da će ta partija glasati za budžet, jer on obezbeđuje dovoljno sredstva za Vojvodinu i ukazao da je u prethodnih pet godina Vojvodina opljačkana za oko 64 milijardi dinara.
On je naglasio da predloženi budžet poštuje ustavni minimum za Vojvodinu koji iznosi sedam odsto od ukupnog državnog budžeta i da je ove godine prvi put bilo omogućeno da se o budžetu razgovara pre nego što je usvojen na Vladi.
Pastor je ocenio i da je privreda u Srbiji u katastrofalnom stanju i da zato ni predloženi budžet ne može biti bolji.
Cvetković: Za socijalne isplate 41,8 odsto budžetaSocijalne isplate će činiti najveći deo rashoda republičkog budžeta u 2012. godini i imaće udeo od 41,8 odsto, izjavio je danas premijer Srbije Mirko Cvetković. U ukupnim budžetskii rashodima, predviđenim u iznosu od 890 milijardi dinara, udeo troškova za javni mir i bezbednost biće 15,3 odsto, koliko je namenjeno i obrazovanju i nauci. Troškovi budžeta za podsticaje privredi, poljoprivredi i zapošljavanju imaće učešće od 10,4 odsto, a 3,8 odsto su transferi Vojvodini i lokalnim samoupravama. Prema rečima Cvetkovića, tri odsto budžeta predviđeno je za administrativne troškove izvršne vlasti, a 10,4 odsto ostali troškovi koji uključuju izdvajanja za kulturu i zaštitu životne sredine. |