Beograd neće da razume
Od kada je Beograd u Briselu dobio evropsko "ne", predsednik Srbije Boris Tadić u više navrata je izjavio da je od Srbije traženo da se "odrekne Rezolucije 1244 UN".
U Evropskom parlamentu, međutim, svi poslanici iz komisije za zapadni Balkan koje su "Vesti " kontaktirale tvrde da nema govora da je bilo ko od Srbije tražio ukidanje te rezolucije. I Jelko Kacin, slovenački poslanik i izvestilac za Srbiju, to odlučno demantuje.
- Sve države EU su članice UN i niko od nas nije tražio da se menja ili obustavi Rezolucija 1244 UN. Od Srbije se traži da omogući slobodan protok ljudi, robe, kapitala i ideja. To je osnova Evropske unije - kaže Kacin za "Vesti".
Šta zapravo hoće Berlin od Beograda? Priznavanje nezavisnosti Kosova?
- Po meni je Nemačka najbolji primer koji bi Srbija morala da sledi i razume. Kada je Nemačka bila podeljena na zapadnu i istočnu Nemačku, zapadna Nemačka nikada nije priznala nezavisnost istočne Nemačke, ali je nije blokirala, s njom je trgovala,
Jaki na rečima, slabi na delima
|
ljudi su putovali, nisu jedan drugoga davili. Ako bi Srbija razumela šta Nemačka zapravo od nje traži, videla bi da je to od velike pomoći i ona bi prihvatila taj model, a ne da interpretira stvari na svoj način, na radikalan način i da samo pokazuje da ne razume način komuniciranja i da nije u stanju da prevede ono što joj Evropa poručuje.
Posle svega, pitanje je da li Srbija uopšte ima evropsku perspektivu ukoliko ne želi da prizna nezavisnost Kosova?
- Nijedna institucija EU od Srbije ne traži priznavanje nezavisnosti Kosova upravo isto onako kako to ne možemo da tražimo od pet država članica EU koje još nisu priznale nezavisnost Kosova. To se ne može tražiti od Srbije, to ne traži ni Evropski parlament. To ne traži ni Evropska komisija, to ne traži nijedna pojedina država EU. To su srpske interpretacije za domaće predizborne potrebe. Evropska perspektiva postoji za Srbiju i ona je veoma jasna. Pošto se Srbija kasno vratila na dijalog sa Prištinom, jednostavno nije imala vremena da se dokaže i da povrati kredibilitet sama sebi.
Kao izvestilac za Srbiju, kako vidite situaciju u kojoj se trenutno Beograd nalazi?
- Srbija srbuje i na neki način sama sebe obezvređuje umesto da ojača svoj kredibilitet. Poruke koje dolaze poslednjih dana iz Srbije sve su manje sinhronizovane i ne idu u pravcu ojačavanja i povratka tog kredibiliteta. Sada je dobila dodatna dva meseca da se dokaže i da joj Evropski savet na kraju da tu kandidaturu na osnovu svega oboga što će u međuvremenu sprovesti.