Dačić: Neću da igram sa Tadićem, a da namigujem Nikoliću
Ministar policije i zamenik premijera Ivica Dačić u trenutku razgovora za Press kaže da ni u Briselu ne znaju kada će biti doneta odluka o kandidaturi Srbije za članstvo u Evropskoj uniji, kao i da će u Nemačkoj, gde se nalazi danas, pokušati da ubedi sve sagovornike da Srbija što pre dobije kandidaturu.
U intervjuu za “Pres“ Dačič govori o pritiscima koji će uslediti nakon dobijanja kandidature, o situaciju na Kosovu i Metohiji, barikadama, odnosima vlasti i opozicije i budućoj vladi.
- U ovom trenutku najvažnije je da se stvori jedinstvo i približe stavovi državnog rukovodstva i Srba sa Kosova. Nejedinstvo nas je koštalo poraza u prošlosti jer kada god smo imali situaciju da zvanični Beograd priča jedno, a Srbi u RS drugo, ni ishod nije bio dobar. Poruka predsednika Tadića o povlačenju sa barikada je bila da su Srbi spremni na dogovore i mirna rešenja. Srbima incidenti nisu u interesu, pogotovo ne sukobi sa međunarodnim snagama - jasan je Dačić.
Da li imate neke operativne podatke koji potvrđuju nagađanja da su poslednja dešavanja iscenirana kako Srbija ne bi dobila kandidaturu?
- Glavni uzrok problema je Hašim Tači, a ne Kfor i EULEKS. Barikade stoje mesecima tako da ne mogu da se otmem utisku da je njihovo uklanjanje baš sada, oružani incidenti, ranjavanje vojnika Kfora, među kojima su i nemački vojnici, izazvani sa ciljem da Srbija ne dobije pozitivnu odluku. Sigurno je da ranjavanje nemačkih vojnika ima uticaj na stav Nemačke o kandidaturi Srbiji.
Ovo je vreme pritiska na Srbiju jer se smatra da će sada kada se bori za kandidaturu morati da učini još više. Čuje se i predlog da se odloži kandidatura, što ukazuje na još nekoliko meseci strašnog pritiska. Šta je sledeći uslov? Šta će nam tražiti? Šta Srbija može sada da učini imajući u vidu jasan stav Angele Merkel o trouglu Srbija, Kosovo i EU?
- Nemamo nameru da priznamo nezavisnost ili da trgujemo. Tražimo rešenje za nastavak pregovora. Postojeći pregovori neće rešiti situaciju, već nakon ovih tehničkih razgovora treba naći model za otvaranje pitanja o konačnom političkom rešenju za status Kosova. Do tada će to biti rak-rana za celu međunarodnu zajednicu, ali i prostor za pritiske na Srbiju. Očigledno je da deo međunarodne zajednice nije voljan da se o tome razgovara jer smatra da je to pitanje završeno. To je pogrešno, jer srpska vlast ne može ići u tom pravcu, već se mora tražiti trajno rešenje. Jedno od njih je razgraničenje koje sam predlagao.
Vetar duva u jedra evroskeptikaKakve poruke ste dobili u Nemačkoj u vezi sa statusom kandidata Srbije? |
Tomislav Nikolić tvrdi da je vlast napravila preokret po pitanju Kosova tražeći da se povuku barikade i traži objašnjenje od državnog vrha.
- Isto se dešava kao u vreme Miloševića: umesto da se pitanja od najvećeg nacionalnog značaja rešavaju dijalogom političkih lidera, priča ide preko medija. A isti problem ih čeka ako dođu na vlast. Ozbiljne stranke, odnosno ozbiljne države nacionalnu politiku ne menjaju često. Ako treba da sačekamo da dođe SNS na vlast da bismo čuli šta je njihova politika i rešenje za Kosovo, onda tu nešto mnogo škripi. Ovakvo ćutanje, odnosno kritika vlasti je samo izbegavanje odgovornosti za teška pitanja.
U kakvim ste odnosima sa SNS, s obzirom na to što je potpredsednik vaše stranke Dušan Bajatović izjavio da ne isključuje mogućnost da buduću vladu formiraju DS, SNS i SPS?
- DS i SNS su već sami isključili mogućnost da formiraju Vladu zajedno, a SPS im tu ne bi bio potreban, niti bi imao interes da učestvuje u takvoj vlasti. Takva vlada je moguća jedino ako se traži širok konsenzus i odgovornost za najveća državna pitanja. Niko ne zna kakvi će rezultati biti i na šta će nas matematika naterati.
Čini se da, ipak, ostavljate odškrinuta vrata koaliciji sa naprednjacima.
- SPS-PUPS-JS je koalicija kojoj rejting raste, ali nismo time zadovoljni. Želimo veći uticaj. Da naše ideje ne ostanu samo ideje. Sa tog aspekta je nama, sigurno, koalicija sa DS dobra i postoji zajedničko opredeljenje da zajedno formiramo i sledeću vlast. Ako to ne može, tražiće se druga rešenja za državu. Ko će formirati vladu ne odlučuju želje pojedinaca, već narod na izborima
Kako komentarišete poziv Tomislava Nikolića na čaj?
- Ja ne želim da igram u kolu sa Tadićem, a da namigujem Nikoliću. Eto tako.
A izjavu Aleksandra Vučića da neće biti gradonačelnik ako mu za tu funkciju budu potrebni glasovi socijalista?
- On je sam sebe time otpisao tom izjavom. Ne znam na koji način misli da postane gradonačelnik, na čije glasove, odbornike može da računa. Što se tiče Vučića, mislim da ni narodu nije zanimljivo to što priča, niti da se mi prepucavamo preko medija. Lični odnosi su lični odnosi. Ako on misli da odnosi između dve stranke zavise od odnosa Vučiča i Dačića, onda nije dorastao visokoj politici jer time pokazuje političku neozbiljnost. Da je predsednik stranke, on to ne bi govorio. On u stvari poručuje „neka Tomislav Nikolić kaže da li će sa Dačićem, ja neću".
Imate li uopšte kontakte sa SNS?
- Ja imam službene kontakte sa svim političkim liderima, jer sam na čelu MUP-a. A većina političkih lidera ima policijsko obezbeđenje. Tomislava Nikolića i dalje obezbeđuje MUP Srbije.
Policija postiže rezultate, ali mora boljeKakva je situacija u MUP u Srbije, hoće li biti novih hapšenja? Izmene zakona u policiji ukidaju beneficije za one koji nisu ovlašćena službena lica. Priča se da će čak 10.000 zaposlenih ostati bez beneficiranog radnog staža... Koga vidite kao sledećeg ministra policije? |
Pre šest meseci rekli ste mi da ste u kontaktu sa svim liderima, a da jedino Koštunicu niste čuli ni videli otkako ste ministar.
- Nisam u kontaktu sa njim, a kada se sretnemo na nekom događaju kulturno se pozdravimo. On nema državno obezbeđenje, već je samo pokriveno mesto njegovog stanovanja.
Koštunicu ste podržali za prvi premijerski mandat, a danas se priča o vama kao budućem premijeru?
- Logično je da svaka stranka koja učestvuje u izbornom procesu želi da njen lider bude premijer. U tom smislu je to izjavio moj zamenik Žarko Obradović. Prilikom formiranja aktuelne vlade 2008. bilo je govora da ja budem premijer. Dinkić se usprotivio i kada sagledam šta se sve dešavalo u prethodne tri godine, učinio mi je uslugu. Hvala ti, Mlađane.
Kako na vašu javnu kandidaturu reaguju DS i strane diplomate?
- Nismo o tome razgovarali, nema reakcija.
Ministre, jesmo li sada razgovarali figurativno, ili, što bi deca rekla, izistinski?
- Direktno i iskreno, kao i uvek. Moja izjava na koju aludirate bila je kristalno jasna, ali su novinski naslovi bili prenaduvani. Hašim Tači preti nasilnim intervencijama na Kosovu. Ako on oružano napadne Srbe, dolazi do lavine događaja. Nisam pozivao na rat, niti Srbija namerava da ratuje, niti Vlada Srbije planira neke nasilne intervencije. Ali znamo kakva bi reakcija naroda bila. Moja poruka je suprotna od one Ćosićeve od pre mnogo godina. Pošto smo gubili u ratu prethodnih 20 godina, hajde sada da pobeđujemo u miru.