Kako će izgledati metro u Beogradu?
Stručna komisija za beogradski metro danas je održala prvu sednicu sa koje je poručeno da bi beograđani prvom linijom podzemne železnice trebalo da se prevoze za narednih šest do sedam godina.
Stručnjaci, članovi komisije, bili su jednoglasni u oceni da rešenja treba pažljivo planirati, jer se sve greške kasnije skupo plaćaju i teško ispravljaju.
Član komisije Vukan Vučić koji je radio i na izgradnji metroa u San Francisku, Vašingtonu i Pekingu, poručio je da je metro najveća investicija i projekat u koji neki grad može da uđe i da je zbog toga treba dobro planirati.
"Metro treba pažljivo graditi tako što će se linije i mreža prilagoditi karakteristikama Beograda. Treba voditi računa o topografiji, rekama, mostovima", kazao je Vučić, dodav da treba osmisliti efikasan sistem, kako bi se kasnije dodavale nove linije i uspostavila celokupna mreža.
Član Komisije Gradimir Stefanović koji je bio saradnik prilikom izgradnje metroa u Rimu i Londonu smatra da su Francuska i firme iz te zemlje koje će raditi na projektu beogradskog metroa dobar izbor.
U špicu 14.000 putnika na sat u oba smeraProcenjeno je da bi beogradski metro u špicu trebalo da preveze 14.000 putnika na sat u oba smera svakodnevno, na najfrekventnijem delu prve linije koja će imati 25 stanica. Prema ranijim najavama, prva linija trebalo bi da ide od Ustaničke ulice na Voždovcu, do Tvorničke ulice u Zemunu. |
"Francuska je pravi partner, oni nisu anonimusi u izgradnji metroa", kazao je Stefanović dodajući da od francuske firme očekuje inovativno rešenje koje će odgovarati potrebama Beograda.
Potpisan je i memorandum o razumevanju Grada Beograd i francuske kompanije Alstom transport (Alsthom) koja će graditi metro i obezbediti vozove.
Francuska će kako je tada najavljeno, dati 3,8 miliona evra za izradu studija i dati državne garancije za sistem metroa i deo građevinskih radova koji će omogućiti izuzetno povoljne finansijske uslove za realizaciju projekta.