"EU ima alternativu, ali je ipak najbolja"
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da Evropska unija (EU) ima alternativu, ali da je EU najbolja alternativa za Srbiju i njenu budućnost.
Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Dejan Mirović je tražio Cvetkovićev odgovor da li postoji analiza "koristi i troškova" dobijanja statusa kandidata za Srbiju, ukazujući da građani Makedonije, koja ima taj status već šest godina, imaju niže plate nego zaposleni u Srbiji.
Cvetković je rekao da su države članice Unije uvidele da je za njihove ekonomije bolje da se udruže, napominjući da je duboko pogrešno uverenje da će Srbija, oslonjena samo na sebe, moći da obezbedi bolji život i standard za svoje građane.
Nije dobro da se bezglavo uključujemo u EU, zbog čega ova Vlada Srbije to čini sa dubokim promišljanjem i na ekonomski način, rekao je Cvetković.
Neuspešne privatizacije
Premijer Cvetković izjavio je da je jedna četvrtina privatizacija preduzeća u Srbiji bila neuspešna, što znači da su od četiri privatizovana preduzeća tri privatizacije bile uspešne, a jedna neuspešna.
Odgovarajući na pitanje poslanika Srpske radikalne stranke Srboljuba Živanovića koliko je bilo neuspešnih privatizacija u Srbiji i kako je to uticalo na zaposlene, Cvetković je rekao da je neuspešna ona privatizacija u kojoj nije ispoštovan privatizacioni ugovor i takve ugovore je Agencija za privatizaciju raskidala.
Kao razloge za raskid ugovora, Cvetković je naveo nepoštovanje od strane kupca onoga što je potpisao da će uraditi, odnosno nepoštovanje standardnih obaveza.
On je objasnio da je standardna obaveza bila da onaj ko kupi preduzeće mora da investira u njega, a ukoliko to nije ispoštovao, to je bio jedan od razloga da dođe do raskida ugovora.
Kada su u pitanju mala preduzeća, gde se plaćalo u ratama, obaveza je bila da se rate uplate, što neki nisu uradili.
On je rekao i da je politka Vlade Srbije bila da se onemogući da se preduzeće koristi za neke druge namene, kao i da je bila obaveza da se nastavi kontinuitet proizvodnje, da preduzeće mora da zadrži istu delatnost i posle privatizacije.
Cvetković je rekao da je posledica privatizacija bilo smanjenje broja zaposlenih.
Pema njegovim rečima, u Srbiji problem nezaposlenosti datira još od 2000. godine i stalno su beležene visoke stope nezaposlenosti.
Tako je 2006. godine ta stopa iznosila oko 20 odsto, 2008. godine 16 odsto, a 2009. godine, kada je počela kriza, stopa nezaposlenosti je sa 16, porasla na 22 odsto.
“To je u ovom trenutku najznačajniji problem u Srbiji i sa time se moramo suočiti i boriti”, rekao je Cvetković.