Vraćamo Vojvodinu gde joj je mesto
Portparol Demokratske stranke Srbije (DSS) Petar Petković pozdravio je najavu iz Ustavnog suda Srbije da danas započne javnu raspravu o zahtevu DSS-a za ocenu ustavnosti Statuta Vojvodine i pratećih dokumenata, jer je, kako je naglasio, ovim aktima usvojenim pre dve godine u Skupštini Srbije, aktuelna vlast grubo narušila Ustav Srbije i stvorila "državu u državi".
- Usvojenim Zakonom i Statutom Vojvodina je protivustavno od države preuzela nadležnosti upravljanja, zbog čega je od velikog značaja da što pre počne ovaj postupak pred Ustavnim sudom - kaže Petković u intervjuu za "Vesti".
S obzirom na potpise 30 poslanika na zahtevu, Ustavni sud je trebalo automatski da pokrene raspravu, a na nju se čekalo skoro dve godine?
- Tačno je da smo čekali dugo, jer je Skupština Srbije još 30. novembra 2009. usvojila Zakon i potvrdila Statut Vojvodine, a mi smo već 24. decembra, na osnovu dovoljnog broja potpisa narodnih poslanika, podneli dva pomenuta predloga za ocenu ustavnosti, kao i za ocenu ustavnosti međusobne usklađenosti Zakona i Statuta.
Međutim, i Skupština Srbije je odugovlačila sa odgovorom sudu na vaš zahtev.
Kako tumačite blokadu predloga DSS-a u parlamentu?
- Kao veoma lošu stvar, jer je poznato da je Ustavni sud još 18. februara prošle godine uputio zahtev parlamentu, a mišljenje po pitanju Statuta je parlament poslao sudu tek 20. januara ove godine. Iako sa zakašnjenjem, važno je i dobro da će rasprava ipak početi.
Na čemu je zasnovan vaš predlog Ustavnom sudu Srbije?
- Na Ustavu Srbije, a to znači da Srbiju ne ugrožava autonomija, već državnost Vojvodine, budući da je pokrajina umesto da je dobila sve nadležnosti koje su joj Ustavom zagarantovane i Zakonom o utvrđivanju nadležnosti omogućene, dobila ono što predstavlja grubu uzurpaciju državnih nadležnosti Srbije.
Tako su joj pripali brojni poslovi u isključivoj nadležnosti države Srbije, odnosno da ima službeni jezik i pismo, da ostvaruje međunarodne odnose i da o delu državne teritorije odlučuje nezavisno od svoje države.
Šta postižete predlogom koji ste uputili Ustavnom sudu?
- Trebalo bi da se vraćanjem na put ustavnosti sačuva, ne samo državnost Srbije već bi se svim građanima Srbije koji danas žive u Vojvodini bilo omogućeno puno ostvarenje ustavnog prava na pokrajinsku autonomiju, a ne da pokrajina bude država u državi, što joj je ovim zakonom omogućeno.
Očekujete li pozitivan odgovor Ustavnog suda Srbije?
- DSS ulazi sa dobrim argumentima u javnu raspravu, pa se nadamo da će u toj raspravi i konačnoj oceni suda biti pronađeni okviri da se ova akta o Vojvodini vrate u ustavni sistem.
Stefanović ilegalac u Briselu
DSS ukazuje i da se dijalogom Beograda i Prištine krši Ustav. Na osnovu čega to tvrdite?
- Zabrinjavajuće je što Borko Stefanović pregovora bez odobrenja Skupštine koja nije zasedala po tom pitanju, jer vlast nije imala većinu, pa nije ni usvojena platforma za dalje pregovore.
Umesto parlamentarnog zasedanja održana je sednica Odbora za Kosovo i Metohiju gde ponovo vlast nije imala većinu, Stefanović vodi pregovore u Briselu samo na osnovu krnje telefonske sednice Vlade što jasno govori da su na pomolu protivustavna rešenja za Kosovo. |