Ruski pasoš slamka spasa
U okolnostima beznađa i razočaranja u Beograd, Srbi sa Kosova i Metohije ponovo su se okupili sa idejom da od Moskve traže rusko državljanstvo.
Udruženje Slobodna Srbija sa Kosova i Metohije, koje čine ugledni Srbi sa obe strane Ibra, predalo je ambasadi Ruske federacije u Beogradu peticiju sa 21.000 potpisa, kojom se od ruske države traži zaštita i dvojno državljanstvo za sve Srbe sa Kosova i Metohije i iz Srbije kojima su potrebni pomoć i zaštita.
- Albanci nas ubijaju kao zečeve, od dolaska Kfora i Unmika koji su bili dužni da nas zaštite, ubijeno je 1.000 Srba, a više od 1.500 je nestalo. Na našu nesreću, zaštite nemamo ni od naše države koja nas je potpuno izdala i ostavila na milost i nemilost Albancima, Kforu i Euleksu. Naša jedina nada je Rusija, jedino ruska država može da nas zaštiti, u ruskoj ambasadi smo primljeni krajnje ozbiljno i očekujemo neke konkretne poteze ruske Dume i ruskog rukovodstva - kaže Zlatibor Đorđević iz Leška kod Leposavića, jedan od pokretača ove inicijative i osnivača "Slobodne Srbije".
Savetnik u ruskoj ambasadi u Beogradu Oleg Buldakov kaže da je zahtev već dostavljen Ministarstvu inostranih poslova Ruske Federacije, koji će ga potom proslediti državnoj Dumi, da bi o tome konačno odlučivao nadležni organi u Moskvi.
Predsednik Srpskog nacionalnog veća za Kosovsku Mitrovicu Nebojša Jović kaže da Srbi ne žele da se odreknu svog državljanstva, jer su pre svega Srbi.
- To je zapravo zahtev za dvojnim državljanstvom, kao znak podrške Rusiji što nam pomaže, iako Beograd često prema njoj nije bio korektan - pojašnjava Jović.
Igor Vojinović, predsednik Narodnog pokreta Otadžbina, podseća da je upravo njihov pokret početkom godine pokrenuo ovu inicijativu tražeći od Kremlja i politički azil.
- Tada su nam u ruskoj ambasade sugerisali da to ne činimo jer od toga nema ništa, s obzirom na to da nije u skladu sa ruskim zakonom o državljanstvu. Ne znam šta se sada dešava. Da li se to ovoga puta dopalo ruskoj ambasadi, možda misle da je sada pogodniji trenutak, zaista ne znam, ali u svakom slučaju podržavam, jer je to naš način iskazivanja revolta prema izdajničkoj politici Beograda prema Kosmetu i kosovskim Srbima - kaže Vojinović.
Za bivšeg jugoslovenskog ambasadora u Rusiji Danila Ž. Markovića na ovakav nesvakidašnji potez kosovskih Srba može se gledati sociološki i proceduralno-pravno.
- Što se tiče sociološkog aspekta zahtev se mora objasniti izrazom njihovog
Nojkić: To je podrška Konuzinu
Ranđel Nojkić, funkcioner Srpskog pokreta obnove i predstavnik Srba južno od Ibra, smatra da je cifra do 20.000 potpisa preuveličana. |
nezadovoljstva kako država Srbija zastupa i štiti njihova prava.
Što se tiče pravnog aspekta, lično ne znam kakvi su sve uslovi potrebni za sticanje ruskog državljanstva, pretpostavljam da kada je u pitanju ovako masovan zahtev, da to može da se reguliše i međudržavnim ugovorom - dodaje Marković.
Nezadovoljstvo i razočaranost kosovskih Srba državnom i nacionalnom politikom vlasti doprlo je i do Beograda, ali predsednik Srbije Boris Tadić nema razumevanja za gledanje na Rusiju kao na majku zaštitnicu.
- Ako iko misli da Rusija, Kina ili Brazil tretiraju Kosovo kao svoj gorući problem jeste veoma naivan. U narednih 10 godina Kosovo će biti gorući problem EU i SAD i oni su zbog toga vodili rat - zaključio je Tadić.
Uslovi za državljanstvo
Igor Vojinović kaže da mu je, kada je sa Otadžbinom inicirao ideju o dobijanju ruskog državljanstva, jedan predstavnik ruske ambasade rekao je da njihove pasoše mogu dobiti samo oni koji su rođeni u Rusiji, koji su u braku sa ruskim državljaninom, koji su etnički Rusi, ako su sa teritorije bivšeg SSSR ili su određeni broj godina proveli u Rusiji.
Ako treba i milion potpisa
U Udruženju "Slobodna Srbija" ističu da im iz Beograda već podmeću kako se zalažu da Kosmet i cela Srbija budu ruska gubernija, što oni odbacuju kao laž.
|