"Problem azilanata rešiti pre zime"
Republički komesar za izbeglice Vladimir Cucić kaže da pre zime treba rešiti problem smeštaja azilanata, čiji je priliv u Srbiju povećan u poslednje tri godine.
Cucić kaže i da je pre nekoliko dana uputio pismo premijeru Mirku Cvetkoviću u kome je zatražio saglasnost Vlade za to da se jedna od napuštenih vojnih kasarni adaptira u centar za azilante, "čime bismo dobili adekvatnije i trajnije rešenje". On je naveo da je o tome razgovarao s nadležnima u Ministarstvu odbrane, gde mu je predočeno da su planom Vojske Srbije napuštene kasarne predviđene za prodaju.
"Komesarijat za izbeglice nema sredstva za kupovinu kasarne, a i ne vidimo razlog da država kupuje od države, odnosno Komesarijat od Ministarstva odbrane. Mi imamo sredstva za adaptaciju kasarne. Trenutno, čekamo odgovor Vlade i nadamo
se da će problem biti rešen pre zime, pre svega, zbog samih azilanata, koji ne treba da zimu dočekaju na ulici, goli i bosi", kazao je Cucić.
Povodom protesta građana u Banji Koviljači zbog prisustva sve većeg broja azilanata, Cucić je kazao da nema razloga da roditelji ne šalju decu u školu, niti "za odijum koji se stvara prema azilantima".
"Od 500 raznih prekršajnih i krivičnih prijava koje su dosad podnete, samo dve se odnose na sukob među azilantima koji su izazvala dvojica pijanih Iračana, a sve ostale na napade, prebijanje i otimanje novca od azilanata", rekao je srpski komesar za izbeglice. On je negirao podatke koji se iznose u javnost da na području Banje i Loznice trenutno ima 2.500 azilanata, objasnivši da se radi o broju onih koji su od 2008. godine prošli kroz Centar za azil. Prema zvaničnim policijskim podacima, kako je rekao, izvan Centra za azil sa 84 mesta, na tom području se nalazi između 200 i 300 stranih državljana bez smeštaja.
"Oni svako jutro dolaze u Centar i traže smeštaj u nadi da ga je neko napustio ili da ćemo im ponuditi rešenje" ispričao je Cucić.
Država je dužna da pomogne azilantima
Što se tiče tvrdnji da problemi s azilantima nanose štetu turizmu u Banji, Cucić je ukazao na to da privreda i meštani imaju i neke koristi - jedno hotelsko preduzeće živi isključivo od usluga koje pruža Centru za azil, deo meštana zarađuje izdavanjem soba, trgovci imaju veći promet, a taksisti više posla.
"Slažem se da problem azilanata bez smeštaja treba rešiti, ali nije dobro kada se razvija bilo koji vid ksenofobije", istakao je komesar i dodao da je Komesarijat proletos predložio lokalnoj samoupravi Loznice da se izgradi još jedno krilo zgrade ili adaptira objekat van upotrebe, ali je predlog "glatko" odbijen. Cucić je ukazao na to da je, zahvaljujući upravo radu lokalnih vlasti, situacija potpuno drugačija u Centru za azil u Bogovađi, gde se deca druže s decom azilanata, igraju zajedno folklor, fudbalske utakmice...
"Moramo shvatiti da živimo na transverzali i za očekivati je sve više azilanata i sve težu situaciju, ali i veće razumevanje naših građana, budući da smo i zemlja tražilaca azila", ukazao je Cucić. Prema njegovim rečima, od oko 17.000 tražilaca azila iz Srbije, u zemlju je prošle godine u procesu readmisije vraćeno oko 3.000, najviše iz Švedske, Nemačke, Švajcarske, Belgije i Danske.
"Država je dužna da im obezbedi smeštaj za dve nedelje, a neki od njih su u centrima za azil više od godinu dana", naveo je Cucić i naglasio da niko neće biti iseljavan, jer je država obavezna da pomogne i našim azilantima koji se vraćaju i strancima koji traže azil, ali da zato mora da poveća smeštajne kapacitete.