Da li vehabije prete i Srbiji?
Mevlid Jašarević, pripadnik "bele" Al Kaide, koji je prekjuče u terorističkom napadu otvorio vatru na američku ambasadu u Sarajevu, i koji je nakon toga ranjen u nogu, samo je jedan od dvadesetak radikalnih vehabija terorista koji deluju u Srbiji, otkriva “Press“. U našoj zemlji ima i još pedesetak izuzetno opasnih pripadnika vehabijskog pokreta, dok je sledbenika - više stotina.
Srpska policija je privela 17 osoba za koje se sumnja da su pripadnici radikalnog krila vehabizma iz Sandžaka. U akciji policije i BIA u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, uhapšeno je 16 državljana Srbije i jedan državljanin Bosne i Hercegovine, za koje se sumnja da su u bliskoj vezi sa Mevlidom Jašarevićem. Nakon saslušanja, oni su pušteni.
Među njima je bio i Elvis Hajrić, sarajevski vehabija, državljanin BiH, koji je iz Saudijske Arabije došao da regrutuje nove vehabije, nakon što je policija 2007. pohapsila veliku grupu terorista.
Pod sumnjom da su pripadnici radikalnog krila vehabizma, privedeno je 12 osoba sa teritorije Novog Pazara, dve osobe iz opštine Tutin, dve iz opštine Sjenica - kaže "Pressov" sagovornik iz policije.
- U toku pretresa pronađeno je 18 kompjutera i laptop računara, oko 1.800 CD-ova, 30 audio kaseta, više od 50 SMS kartica, jedna video-kamera sa 17 kaseta. Takođe je pronađeno i pet vojnih uniformi, tri veća noža, jedna sablja, nekoliko bejzbol palica, kao i literatura koja opisuje i propagira ideje ovog pokreta.
"Osujetićemo sličan scenario"
- Vehabije su rastuća opasnost i teško da ih u umnožavanju išta može zaustaviti - kaže profesor Dragan Simeunović, rukovodilac projekta za otkrivanje ekstremizima i radikalizacije. On smatra da postoji mogućnost terorističkog napada i u Beogradu, sličnog onom koji se dogodio u Sarajevu.
- To je sasvim moguće, kao i u bilo kom drugom gradu. Srećom, imamo policiju koja se bar 20 godina nosi sa ekstremnim terorizmom. Iskustvo je značajan faktor prevencije terorizma - kaže profesor Simeunović.
- Ipak, niko ne može sve sprečiti kada je reč o terorizmu. Treba i dalje razvijati prevenciju. Koliko je značajna prevencija pokazuje primer SAD, gde posle 11. septembra nije izveden nijedan teroristički napad, iako je pripremano više njih.
Dobri dok ne nameću
Profesor Simeunović upozorava da ne treba progoniti vehabije.
- Ne treba zapadati u histeriju progona vehabija, jer su oni verska grupa koja u nekim zemljama, poput Saudijske Arabije, predstavlja državnu religiju. Prema standardima UN, oni imaju, kao i sve verske grupe, pravo da se registruju i praktikuju svoju veru bilo gde u svetu, pa i kod nas. Međutim nemaju prava nametanja praktikovanja vehabizma drugim vernicima, a još manje ekstremizma koji lako prelazi u terorizam. Dakle, sve vehabije u Srbiji nisu opasne, ali nije sporno da među njima postoje ekstremisti koji su spremni da krenu putem terorizma. Iako je njihov broj mali, opasnost je velika - rekao je Simeunović.
On podseća na vehabističko-terorističku grupu koja je planirala napad na verske vođe u Sandžaku i na američku ambasadorku, i da razori Narodno pozorište u Beogradu.
Profesor Simeunović ukazuje na posebnu opasnost od prelivanja terorizma iz južne srpske pokrajine.
- Posebnu opasnost po Srbiju predstavljaju salafisti i vahabisti sa Kosova, koje nije, takoreći, ni pod kakvim bezbednosnim nadzorom, budući da zapadne sile Kosovo i Albance generalno posmatraju kao prijatelje, a srpske snage bezbednosti nemaju pristupa Kosovu.