Tadić Nemcima: Mi smo Evropljani
Srbija ne dovodi u pitanje nijedan od svoja dva cilja, ni evrointegracije ni rešavanje problema Kosova i Metohije, rekao je predsednik Boris Tadić u razgovoru sa novinarima tokom posete Nemačkoj.
"Rešenje za Kosovo moguće je pronaći uz priznavanje legitimnih interesa i Srbije i kosovskih Albanaca", rekao je predsednik Srbije Boris Tadić u razgovoru sa nemačkim novinarima tokom posete pokrajini Baden-Virtemberg.
Na pitanje novinara čega bi se radije Srbija odrekla - Kosova ili EU, predsednik Tadić je odgovorio da se nijedan od ta dva cilja "ne može dovesti u pitanje". Na opasku da "to radi" nemačka kancelarka Angela Merkel, predsednik Srbije je ocenio da je "to nesporazum".
"Doduše, mi sa Albancima nemamo iste stavove po pitanju Kosova. Ali to ne znači da ne možemo da nađemo rešenje. I kancelarka tako to posmatra", rekao je Tadić.
Tadić je istakao da se zalaže za pomirenje, ali da to ne znači da se odriče legitiminih interesa Srbije na Kosovu. "Istovremeno, priznajem legitimitet albanskih interesa - u tom okviru možemo da nađemo rešenje. Da se tako može nešto postići, pokazuje naša politika pomirenja sa Hrvatskom i Bosnom", naveo je Tadić.
Predsednik Srbije ponovio je da za Srbiju članstvo u EU nema alternativu i da su Srbi Evropljani i po kulturi, i po identitetu, i po ekonomiji.
Srbija zavisi od ekonomskog razvoja EU
Tadić se osvrnuo i na krizu evrozone i izrazio uverenje da će je najvažnije evropske zemlje rešiti, jer, kako smatra, bez rešavanja tog problema Evropa kao politički sistem može biti dovedena u pitanje.
"Ona zavisi od ekonomije, a ekonomija zavisi od evra. Ja sada ne mogu da zamislim kako u budućnosti biti konkurentan bez EU", ukazao je Tadić i podsetio da i Srbija zavisi od ekonomskog razvoja Unije i da ćemo, "ako EU ne reši problem, i mi to osetiti".
Srbija podržava spasavanje Grčke, dodao je Tadić, napominjući da je naša zemlja "mnogo disciplinovanija od mnogih članica EU".
Sličnost srpskog predsednika i američkog glumca uočio je i italijanski premijer Silvio Berluskoni koji je prilikom posete srpske delegacije Italiji Borisu Tadiću dao reč obrativši mu se sa "predsedniče Kluni". |
Na šaljivo podsećanje jedne novinarke da ga porede sa američkim glumcem Džordžom Klunijem, Tadić je naveo da mu smeta to poređenje i da ga nikako ne treba videti kao "glumca", jer bi "to bilo veoma opasno" u politici. "Ja sam psiholog u politici koji veoma puno radi na pomirenju", zaključio je predsednik Tadić.
Predsednik Srbije boravio je juče u radnoj poseti nemačkoj pokrajini Baden-Virtemberg. Učestvujući na drugom zasedanju Zajedničke komisije Srbije i te pokrajine, Tadić je rekao da srpski i nemački narod mogu stvoriti veliko prijateljstvo u budućnosti i preokrenuti sve greške koje su u prošlosti opterećivale njihove odnose.
Tadić je rekao da očekuje da će u bliskoj budućnosti razgovori sa nekim nemačkim kompanijama o investiranju u Srbiji rezultirati pozitivnim ishodom i da će Nemačka ostati najveći spoljnotrgovinski partner Srbije.