RSE: Vučić se plaši "nemačkog scenarija" sa Tadićem
"Upravljačke strukture u Srbiji su svesne da tenzija na relaciji Beograd-Priština ostaje apsolutni prioritet Nemačke kada je reč o Zapadnom Balkanu i da se još uvek dobro sećaju susreta Borisa Tadića i Angele Merkel iz avgusta 2011. godine, koji je označio jednu novu fazu u srpsko-nemačkim odnosima, a baš u odnosu na pitanje Kosova. Često se pominje da je taj susret označio neku vrstu početka diplomatskog kraja Borisa Tadića i Demokratske stranke", kaže za RSE Mladen Lišanin iz Instituta za političke studije.
- Pretpostavljam da se Aleksandar Vučić i njegovi saradnici sada plaše da postoji mogućnost nekog sličnog scenarija i da se zato trude da se u što većoj meri i na što čvršći način uvežu sa Nemačkom kao akterom na Zapadnom Balkanu - dodaje Lišanin.
- Osim toga, Vučić je svestan da je, ne samo Srbija, nego i celokupan naš region, istorijski gledano, jedna vrsta zone uticaja i interesne sfere Nemačke, da je i privredna saradnja sa Nemačkom veoma važna i da je to zaista najvažniji partner, ne samo ekonomski nego i politički sa kojim se mora razgovarati kada je reč o Evropskoj uniji - ističe analitičar.
- Pitanje statusa Kosova može da se vrati na paradoksalan način Vučiću kao bumerang, s obzirom da je vrlo verovatan scenario u kojem njegov konačni predlog za rešenje statusa na kraju biva procenjen kao previše radikalan od strane domaćeg javnog mnjenja u Srbiji, a ipak nedovoljno ozbiljnim korakom od strane evropskih partnera, pre svega Nemačke.
On će se tu naći u jednom procepu iz koga ne vidim da će na jednostavan način moći da se izvuče i naravno da onda u tom kontekstu možemo da gledamo i ovaj pokušaj čvrste koordinacije sa Nemačkom i tih pomenutih velikih očekivanja od Nemačke - zaključuje Lišanin.