Tadić: Srbija ne može bez Nemačke
Predsednik Srbije, tokom posete nemačkoj pokrajini Baden Virtemberg, izjavio da se Srbija ne može razvijati bez Nemačke, kojoj je Srbija pouzdan partner.
Posle posete Nemačkoj, predsednik Boris Tadić danas boravi u Parizu, gde će učestvovati u radu foruma generalne konferencije UNESKO.
Uprkos oscilacijama u odnosima dve zemlje, Srbija ne može da kreira svoj razvoj bez Nemačke, kazao je Tadić u utorak na drugom zasedanju Zajedničke komisije Srbije i nemačke pokrajine Baden Virtemberg i ocenio da Srbija može da bude pouzdan partner te pokrajine i Nemačke u regionu.
"Ja sam uveren da privreda Baden Virtemberga, politička struktura, krugovi kulture, , naučni krugovi, mogu pronaći svoje kolege i partnere u Srbiji", poručio je Tadić i ukazao na zainteresovanost naše zemlje da privuče investitore iz te pokrajine.
Srbi i Nemci su, kako je konstatovao, proizvođačke nacije, što potvrđuje oko 360 nemačkih kompanija koje posluju u Srbiji, i u odnosima dve države postoje brojne neiskorišćene šanse.
"Ne odustajemo od 'Mercedesa' "
"Mi nikada nećemo odustati od toga da dovedemo 'Mercedes' u Srbiju. Pre nekoliko godina bili smo jako blizu i 'Mercedes' je izabrao Mađarsku. Znam da im tamo nije tako dobro kao što bi im bilo u Srbiji", rekao je on.
Tadić je istakao i potencijale razvoja odnosa Srbije i pokrajine Baden- Virtemberg u oblastima kulture i nauke.
"Oko 700. 000 građana poreklom iz Srbije danas živi u Nemačkoj i svi oni govore nemački kao maternji jezik. To je 10 odsto stanovnika Srbije, to su ljudi koji nemačku kulturu nose u sebi i Srbiju cine bliže Nemačkoj", objasnio je on.
Đelić: Pet prioriteta u budućoj saradnji sa Baden-Virtembergom
Potpredsednk Vlade Srbije Božidar Đelić, koji je kopredsedavao sastankom Zajedničke komisije, konstatovao je da je trgovinska razmena Srbije i Baden-Virtemberga iznosi oko 250 miliona evra. On je naveo pet prioriteta u budućoj saradnji Srbije i te nemačke pokrajine.
"Mi volimo da proizvodimo. 'Simens' proizvodi generatore u Subotici, 'Leoni' od 55 hiljada zaposlenih u Srbiji ima najproduktivniju fabriku. Vema pazimo na aspekat produktivnosti i znamo da moramo da budemo među najbojima u svetu", rekao je Đelić.
Srbiji bi, kako je dodao, od velike pomoći bile i investicije u oblasti infrastrukture, a na današnjem sastanku pažnja je usmerena na mogućnost izgradnje multimodalne luke u blizini Beograda. Treći prioritet su, prema njegovim rečima, obnovljivi izvori energije i čiste tehnologije, četvrti prioritet je bezbednost, a peti je saradnja u oblasti obrazovanja i nauke.
"Želimo da naučimo od majstora, a Baden-Virtemberg je jedan od majstora Evrope", zaključio je Đelić.