"Bajatović uništava Srbijagas"
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izneo je šokantan podatak da Srbija tranzit gasa kroz Mađarsku plaća godišnje skuplje 20 miliona evra nego što je to slučaj sa ostalim zemljama, te da je štetan ugovor potpisao jedan od njegovih prethodnika. Bajatović je to nazvao "mađarskom pljačkom", iako je zapravo reč o spornom ugovoru čiji je Srbija potpisnik. - Bajatović je izbegao da kaže da je ugovor o tranzitu gasa potpisan na 18 godina, ali da se cena usklađuje aneksima svake godine u oktobru. Dakle, ako je štetnih aneksa bilo, bar na trima je Bajatovićev potpis jer je on na čelu Srbijagasa od 2008. godine - kaže za "Vesti" Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku iz Srpske napredne stranke.
Koliku cenu tranzita gasa Srbija plaća?
- Plaća 80 dolara na 1.000 kubnih metara gasa, što je daleko više nego što plaćaju zemlje EU.
Mi smo 2001. godine plaćali 30 dolara i svi direktori od tad do danas mogu da daju odgovore kako je cena pregovarana.
Neka objasni i Bajatović kako je pregovarao cenu, pa ćemo videti da li je to u našem ekonomskom interesu ili nije.
Zbog čega smatrate da se Srbijagasom upravlja, kako kažete - skandalozno?
- Zato što Srbijagas preuzima gubitaška preduzeća koja nemaju nikakve veze s energetikom, već je reč o poljoprivrednim preduzećima, staklari i slično.
Ukupno je Srbijagas na upravljanje preuzeo devet preduzeća u Srbiji koja nemaju nikakve veze s gasnom privredom.
Onda uzimaju kredite za plate u tim preduzećima, a kojima je garant Vlada, odnosno građani kao poreski obveznici, i sve to zarad nekog socijalnog mira koji je neodrživ. Sistem će pući pre ili kasnije.
Koliki je to novac kojim se Srbijagas zadužio?
- Reč je o ravno 635 miliona evra i to samo u 2010. godini, od čega je Vlada garant za 420 miliona. Krediti su kratkoročni i namenjeni likvidnosti, a to znači platama i drugim osnovnim troškovima. To je štetno po ekonomske nacionalne interese Srbije i direktor Srbijagasa će morati da ponudi objašnjenje. Srbijagas krade građane. Sve će isplivati na videlo.
Misterija Itebeja
Investicije u gasovod u Banatskom Dvoru potpuno su skinute s dnevnog reda, smatra Zorana Mihajlović-Milanović.
Zamislite samo koliko će trebati novca da se kupi to polje od NIS-a. Mi smo prodali s NIS-om i resurse pod zemljom. Takav primer ne postoji u Evropi.
|