Brisel nas je izdao
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević ocenila je zahtev Brisela vezan za Kosovo, kao uslov za dodelu statusa kandidata Srbiji kao neobičan, ističući da je Evropska unija ovakvim potezom zažmurila na evidentne probleme u pravosuđu.
- Strahovali smo od takvog ishoda jer se pitanje Kosova nametnulo kao pitanje svih pitanja, ali nismo očekivali da će EU zanemariti sve probleme i svesti ih na ili Kosovo ili ništa - kaže Boljevićeva u intervjuu za "Vesti".
Sudije i tužioci su neprestano ukazivali Briselu na probleme. Da li se vaš glas čuo negde u poslednje vreme?
- Kako da ne! Početkom oktobra su u višednevnoj poseti Srbiji bili predstavnici Evropskog udruženja sudija i tužilaca Medel i holandskog društva i potom uputili zajedničko pismo komesaru za proširenje EU Štefanu Fileu. U njemu su naveli da su u našem pravosuđu zapazili niz fundamentalnih grešaka u procesnom i materijalnom smislu, iz čega se ne može izroditi nezavisno pravosuđe u Srbiji. Ti problemi ne smeju ostati prikriveni, bez obzira na to da li će Srbija dobiti status kandidata. EU se na njih oglušila, i što je zapanjujuće, nije se ni osvrnula na reviziju reizbora sudija.
Kakve posledice može da ima takav stav Brisela?
- EU daje alibi vlastima u Srbiji da likuju kako su sredili stanje u pravosuđu i šalje poruku da je i pored velikih problema sve do sada dobro odrađeno. To je opasno za dalji napredak u ovoj oblasti. Da Evropa ulepšava stanje u Srbiji i laže građane Srbije, osećaju i oni sami. Prilikom poslednjeg domaćeg ispitivanja javnog mnjenja su pokazali da je EU u njihovim očima spala na najniže grane.
Kako teče revizija reizbora sudija i tužilaca?
- Ne mogu da kažem da ništa nije urađeno jer je vraćeno u sudnicu 58 sudija od oko 200. Iako je primetan trend pozitivnih odluka, ovaj proces se usporava zbog političkih pritisaka na Visoki savet sudstva koji o tome odlučuje.
O kakvim je pritiscima reč?
- Zbog problema sa kvorumom je paralisan rad VSS-a. Taj problem je iskrsao pošto je uhapšen član tog tela Blagoje Jakšić, dok je razrešenje drugog člana Predraga Dimitrijevića još 9. marta tražila Agencija za borbu protiv korupcije zbog duplih funkcija, jer je on i dekan niškog Pravnog fakulteta. Ovaj pritisak je umanjio broj rešavanja slučajeva sudija koje nisu bile reizabrane.
Do čega to može da dovede?
- Ako Visoki savet sudstva nastavi rad s nedostatkom kvoruma, ulaziće u sve veće nezakonitosti, a svaka njihova odluka bi bila sporna.
Pravna Srbija na začelju
Koliko se može verovati u nezavisnost srpskog pravosuđa?
|