Nećemo u veliku Albaniju!
Nova evropska uslovljavanja Srbije nisu ni iznenadila, ni uplašila Srbe na severu Kosmeta, svi sa kojima smo juče razgovarali, bez obzira iz koje su stranke, bili su jedinstveni u odluci da se borba nastavlja, da barikade ostaju i da "nema te sile koja će ih naterati da žive u državi Kosovo, a kasnije i u velikoj Albaniji".
- Pitao nas je komandant Kfora na Jarinju da li ćemo ukloniti barikade, ako nam Beograd to naloži. Odlučno smo mu, svi koji smo se tu zatekli, bez ikakvog dogovora uglas odgovorili: da barikade ostaju, da ćemo ih ukloniti samo kada albanski carinari odu sa Jarinja i Brnjaka i kad budemo sigurni da između severa Kosmeta i Srbije neće biti granice - kaže Bojan Jakovljević, biznismen iz Leposavića.
Akcija Kfora
Vojnici Kfora su juče rano ujutru, oko šest sati, presekli jedan krak alternativnog pravca koji, preko sela Šarpelj, iznad punkta u Jarinju, spaja Srbiju i severni Kosmet.
|
- Beograd ne može ni da nas natera, ni da nam naredi da uradimo nešto što je protiv nas i naših života, to smo jasno pre dva dana rekli i Borku Stefanoviću. Od Beograda tražimo da sa nama ne trguje, da poštuje Ustav Srbije, rezolucije i deklaracije koje je usvojila Skupština Srbije.
- Što se nas na severu Kosmeta tiče, radije ćemo poginuti nego živeti u velikoj Albaniji - naglašava Jakovljević.
Slaviša Milentijević, privrednik iz Leposavića, kaže da država ne bi smela da ima dilemu - Evropska unija ili Kosovo.
- Nikada se deo svoje teritorije ne bi smeo prepustiti zbog članstva u nečemu što je još "u magli" i što može vrlo brzo da se raspadne. Pristankom na uslovljavanja iz Brisela mnogo bismo izgubili, a malo dobili. Ako Beograd od nas bude digao ruke, branićemo se, moguće je da ćemo proglasiti i nezavisnost severnog Kosmeta. Ako su Albanci na našoj teritoriji mogli da proglase državu, zašto da mi na svojoj teritoriji, gde je naš narod u stoprocentnoj većini, ne proglasimo i nezavisnost - ističe Milentijević.
Šta je Stefanović nudio Prištini?
Član delegacije Prištine u pregovorima sa Beogradom Lirim Grajčevci rekao je da mu je šef beogradske delegacije Borislav Stefanović obećao da će Srbija priznati Kosovo ako dobije severni deo te teritorije. Stefanović je odmah demantovao te navode.
|
- Razumemo sve pritiske na Srbiju, ali se nadamo da, uprkos zahtevima iz Brisela i raznim uslovljavanjima, Beograd neće prepustiti severni Kosmet i da će nam i dalje biti kakva-takva podrška - kaže Milutin Stefanović, predsednik Mesne zajednice Lešak, koja pokriva i Jarinje.
- Očekujemo da će nas vlasti iz Beograda pritiskati da popustimo Kforu i Albancima, ali tu neće biti kompromisa jer je ovdašnji narod toliko odlučan da istraje da ga nikakvi pritisci, bez obzira da li dolazili iz Beograda, Prištine ili Brisela ne mogu pokolebati - zaključio je Milentijević.
Galuči: Traže predaju severa
Bivši administrator UN za region Kosovske Mitrovice Džerald Galuči smatra da je EK povezivanjem pitanja severa Kosova i početka pregovora o članstvu sa Srbijom zapravo zatražila predaju severa kosovskim vlastima. Galuči je napisao da zemlje Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Italija) sada očekuje od srpskih vlasti da pronađu način da odustanu od stava da neće predati Prištini sever Kosova.
Sudbina Turske
Zanimljiv je deo izveštaja o Turskoj koja je formalno otpočela pregovore o članstvu u EU još 2005. godine, ali u proteklih godinu dana nije otvorila, ni zatvorila nijedno poglavlje. Neki evroskeptici u Beogradu veruju da će Srbija u Uniji imati sličan tretman kakav ima i Turska, koja je status kandidata dobila pre 12 godina. |