Nemačka: Srbija da se odrekne svega, pa možda u Evropu
Evropska komisija bi u sredu, na Kolegijumu EK, navodno predložila da se Srbiji da status kandidata, ali ne i datum za početak pregovora, kad Nemačka ne bi uslovljavala našu zemlju da se odrekne Ustava, državnosti, suvereniteta, institucija i naroda na Kosovu, jer ako Srbija to ne uradi, neće biti ništa ni od statusa, a još manje od datuma početka pregovora.
Beogradske ”Večernje novosti”, pozivajući se na poverljive izvore iz vrha briselske administracije, pišu da će tek posle sastanka Kolegijuma EK, zakazanog za sredu pre podne, biti poznato da li će konačna verzija mišljenja Evropske komisije biti pozitivno konotirana, a zavisiće od epiloga višednevnog ”obaranja ruku” Pariza i Berlina.
Trgovina između Francuske i Nemačke
Prema pisanju beogradskih ”Novosti”, na delu je diplomatska trgovina između Francuske i Nemačke, u kojoj je jedan od uloga i evropski put Srbije. Izvori ”Novosti” tvrde da Francuzi traže od Nemaca da prihvate da Crna Gora dobije samo datum kada će dobiti termin za otvaranje pregovora, a Nemačka zauzvrat traži da Francuska i drugi podrže njihovu tvrdu liniju što se tiče Srbije.
- Šef francuske države Nikola Sarkozi insistira da nijedna zemlja ne otvara pregovore sa EU, dok ne pregrmi predsedničke izbore u maju. Zato traži da se za Crnu Goru odredi sledeći jun kada će biti doneta konačna odluka o tačnom datumu otvaranja pregovora - kaže naš izvor.
”Dajte sud, dajte opštine na severu Kosova”
Na spisku zahteva Berlina je i da se Beograd obaveže na dve stvari - da se za dobijanje kandidature u decembru ”odrekne” suda u Kosovskoj Mitrovici, dok je ”ulog” za davanje datuma prepuštanje opština na severu!
Na pitanje kolike su šanse da Francuska ipak smekša tvrd stav Nemačke oko sledećeg koraka Srbije ka EU, izvor ”Novosti” iz Vlade otvoreno priznaje:
- Male. Videćemo u sredu koliko, zapravo, vredimo Francuskoj. Ne bih se kladio na mnogo!
Isto pitanje, ”Novosti” su uputile i francuskom šefu diplomatije Alenu Žipeu, koji je kratko odgovorio:
- O tome još diskutujemo.
I nemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele potvrdio je za ”Novosti” da konsultacije još traju:
- S nemačke tačke gledišta, očigledno je da Srbija, kao i ostale zemlje zapadnog Balkana, ima evropsku perspektivu. Ali, poštovanje teritorijalnog integriteta u Evropi je od odlučujućeg i suštinskog značaja.
Mešanje u rad Evropske komisije
Evropska komisija je još ranije sročila delove mišljenja koji se odnose na ispunjavanje predviđenih zadataka i oni su pozitivni. S obzirom na ono što je Srbija učinila u prethodnom periodu, u pogledu saradnje sa Hagom i reformama, kandidatura je doskoro bila gotova stvar, ali su nedavni događaji na KiM, naveli pojedine evropske države da do poslednjeg trenutka preispituju svoj stav.
U našem državnom vrhu nezvanično tvrde da je ovo prvi put da se članice EU na ovakav način mešaju u rad Evropske komisije, a sve sa ciljem da na nju prebace deo odgovornosti za stopiranje kandidature i datuma, i pored toga što je po svim kriterijumima Srbija to zaslužila.
Pritisak na EKOgnjen Pribićević
Naš nekadašnji ambasador u Berlinu Ognjen Pribićević veruje da EK neće ni pozitivno ni negativno formulisati svoje mišljenje bez ”zelenog svetla” Nemačke:
- Bilo bi politički nekorektno da Srbija ne dobije preporuku za status kandidata. Ipak, dve ključne zemlje od kojih zavise naše integracije su Nemačka i SAD, a ono što Berlin očekuje, kancelarka Angela Merkel je jasno poručila u avgustu u Beogradu - uspeh pregovora Beograda i Prištine za kandidaturu, i prepuštanje institucija na severu za datum. |
Britanci tradicionalno protiv Srba, Šveđani za nas
Još jedna zemlja u tom smislu koči, a to je Velika Britanija. London i Berlin pre svega insistiraju na nastavku dijaloga između Beograda i Prištine, i u tom smislu trenutno predvode najtvrđu struju u EU. To je u ponedeljak još jednom naglasio i britanski šef diplomatije Vilijem Hejg, dok je na strani Srbije bio njegov švedski kolega Karl Bilt.
- Kosovo nije prepreka na putu Srbije ka EU i ona nije odgovorna za probleme na severu Kosova. Vlasti u Beogradu imaju veoma ograničen uticaj na događaje na tom prostoru - poručio je Bilt na marginama Saveta ministara u Luksemburgu.
Definitivnu odluku o napredovanju Srbije ka EU doneće Savet ministara 9. decembra. Do sada je mišljenje Evropske komisije uglavnom bilo presudno za odluku na ministarskom nivou, osim u slučaju Grčke. Tada je Savet, uprkos negativnom mišljenu EK, Atini dodelio i kandidaturu i datum pregovora.