I Srbi brišu Jasenovac (5): Pavelić, engleski špijun
Novinar i publicista Jaša Almuli se krajem osamdesetih godina 20. veka okrenuo svojim jevrejskim korenima. Zločine nad Jevrejima u Kraljevini Jugoslaviji otrgao je od zaborava. Toj tematici posvetio je sve četiri knjige "Živi i mrtvi", "Jevrejke govore", "Stradanje i spasavanje srpskih Jevreja" i "Jevreji i Srbi u Jasenovcu".
Sve njegove knjige zasnovane su na živim svedocima. Snimio je čak 170 razgovora, 100 u Srbiji i 70 u Grčkoj. Almuli je do 1989. do 1992. godine bio predsednik Jevrejske opštine Beograd, zatim potpredsednik Saveza jevrejskih opština Jugoslavije.
I dok se Almuli bavio Jasenovcem kao najzloglasnijim logorom u Drugom svetskom ratu, hrvatskim planskim istrebljenjem Jevreja, Srba i Roma, hrvatskim pomagačima u tom genocidu, Srbija je ćutala. Ćutala i kad je rasvetljavao upletenost Vatikana i Katoličke crkve u tim zverstvima, a sve na osnovu svedočenja preživelih jasenovačkih logoraša.
Takvu Srbiju još jedan istraživač upozorava. Svojim najnovijom knjigama zaspaloj Srbiji osvežava sećanja na zločince i njihove zločine. Knjigom je dopunio dokaze o organizovanim zločinima nad Srbima koji i danas traju.
Genocid u Jugoslaviji
A zbog svoje sadržine, autentičnosti i načinu istraživanja dvotomna knjiga "Genocid u Jugoslaviji od 1941-1945. i 1991. godine" profesora dr Smilje Avramov dodatno će uznemiriti pristalice teorije o štetnosti pominjanja zločina, naročito genocida nad Srbima.
Iako počiva na isključivo pisanim dokumentima arhiva i instituta stranih država, knjiga se bavi ne samo genocidom nad Srbima, već i problemom prikrivanja tog genocida. Bavi se učesnicima tog prikrivanja i njihovim motivima. Otkriva imena zemalja čije su obaveštajne službe igrale dvostruke igre, zemalja koje su zamenom teza optuživale druge države za ono što su one činile. U tom kontekstu vidi i novu podmetačinu koja Srbe označava genocidnim narodom, rasistima, antisemitistima, ali i razobličava poreklo srpskog prikrivanja genocida nad sobom.
- Pošto sam Srpkinja koja brani svoj narod, a da bi izbegla subjektivizme, za pisanje ove dvotomne knjige koristila sam isključivo strana dokumenta. Boravila sam u Vojnom arhivu u Rimu, Vojnom arhivu u Frajburgu, Državnom arhivu u Bonu, Državnom arhivu u Londonu, Državnom arhivu u Vašingtonu i Državnom arhivu u Cirihu. Tamo sam pronašla originalne izveštaje nemačkih i italijanskih komandanata koji su zločine Hrvata nad Srbima opisivali kao najmonstruoznije zločine ikada viđene u istoriji čovečanstva - objašnjava Avramova.
Otkrivajući javnosti do danas nepoznate dokumente o nekim događajima, profesor Avramov preko njih objašnjava i pozadinu organizovanog prikrivanja genocida nad srpskim narodom, ali i pozadinu zataškavanja tog genocida u samoj Srbiji.
- U spasavanju Ante Pavelića u maju 1945. godine učestvovale su engleske obaveštajne službe. Britanski visoki diplomata prvi se sreo sa Pavelićem u Frankfurtu. Britanci su ga prebacili u Vatikan, a Amerikanci u Latinsku Ameriku. Britanci su spasavali ovog zločinca i zato što je Pavelić bio obaveštajac britanske MI6 od 1926. godine. Bio je njihov obaveštajac i posle ubistva kralja Aleksandra 1934. godine u Marseju.
Ta ista strana obaveštajna služba još 1941. godine podmetnula je Srbima onu zlokobnu krilaticu tokom demonstracija i puča 27. marta "Bolje grob nego rob", a već 1945. godine širila tezu o "naduvanim" jasenovačkim zločinima kao velikosrpskoj trovačkoj tvorevini.
Da bi potkrepila tvrdnje, profesor Smilja Avramov nudi i sopstvena iskustva, otvoreno optužujući tadašnju srpsku komunističku vlast koja je planski, radi bratstva, jedinstva i poltronskog odnosa prema Hrvatima prikrivala sve hrvatske zločine počinjene tokom Drugog svetskog rata.
- Englezi su uspeli da preko srpskih komunista u Srbiji čak ozakone zabranu pričanja u školama i o genocidu nad Srbima izvršenom u Hrvatskoj. Na mom primeru to se najbolje očitovalo. Godine 1947. pošto sam bila zaposlena u Javnom tužilaštvu Beograda, zatražila sam od šefa da me pusti tri dana kako bi u Zagrebu rešila pitanje nasledstva kao jedina preživala ustaške pokolje. Odbrusio mi je - dosta o Jasenovcu, da tvog oca nisu zaklale ustaše, mi bismo ga ubili jer je bio buržuj. Ipak sam otišla u Zagreb, a po povratku dobila sam otkaz na poslu. I danas se u Srbiji na sličan način postupa.
Preko pronađenih dokumenata u stranim arhivima, Avramov objašnjava i pozadinu podmetačine Srbima da su oni upravo genocidni narod, rasisti, antisemitisti. A ustvari upravo ti koji su nam podmetali takve laži, prikrivali su svoja prljava dela.
- I ova podmetačina proizilazi iz gore navedenih činjenica. Od dolaska Sefarda na prostore Srbije u 16. veku, Srbi su bili najiskreniji prijatelji Jevrejima. Prvi Jevrej u istoriji svetskog parlamentarizma postao je krajem 19. veka član srpskog parlamenta. Jevreji su jedino u srpskoj vojsci stizali do čina generala. Kralj Aleksandar još 1917. godine je podržao ideju stvaranja jevrejske države i među prvima vladarima potpisao te godine "Balfurovu deklaraciju". Kralj Petar Drugi 1941. godine na putu za Englesku, u Jerusalimu je ostavio poveću svotu novca i zlata za spasavanje Jevreja u Srbiji. Brojni su primeri gde su srpske porodice spasavale jevrejske porodice od 1941. do 1945. godine.
Da je ta kuhinja za podmetačine i zamene teza veoma jaka i prodorna, otkriva Avramova, osetili su na svojoj grbači i Nemci, koji se optužuju za stvaranje teorije o rasizmu i stvaranje strategije o uništavanju Jevreja.
- Koristeći Hitlerove zločine, tvorci podmetačina Nemce su optužili i za stvaranje teorije o rasizmu, što nije tačno. Teorija o rasizmu stvorena je u Engleskoj, a potom i u Francuskoj. A to je urađeno da bi se prikrilo indirektno učešće u zločinima nad Jevrejima, baš Egleske i SAD.
Iste "kuhinje" još rade
Hitler je, otkriva Avramova, dozvolio da 800 Jevreja otplovi u Ameriku koja ih je vratila nazad, a Engleska ih odbacila, pa su svi pobijeni u Aušvicu. Takođe, Hitler je predložio Englezima i Amerikancima da iseli sve Jevreje u njihove kolonije. Predlog je odbijen, a Hitler im je napisao pismo, koje sam pronašla u Londonu.
- Zašto se onda gospodo Englezi i Amerikanci ljutite na mene, ja samo činim ono što vi radite. Pošto te kuhinje i danas rade, to tvrdi i engleski istoričar Polin Vud, od njih možemo da se odbranimo formiranjem Muzeja genocida nad Srbima u Beogradu, neprestanim govorenjem o zločinima Hrvata nad Srbima, stalno podsećati i najmlađe na najužasniji logor Jasenovac - poručuje dr Smilja Avramov.
Zgrozili i HitleraPreciznost sa kojom su nemački vojnici i oficiri izveštavali o neviđenim zločinima Hrvata nad Srbima zgranula je dr Smilju Avramov, koja je pronašla i da su izveštaji komandanata fon Hostevala i Kešea izazvali bes čak i kod Hitlera.
|