Vlada Srbije siluje istoriju
Poslanik SDPS Meho Omerović izjavio je danas, komentarišući Predlog zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, da će se, ukoliko prođe amandman Vlade Srbije, na mala vrata omogućiti vraćanje imovine potomcima Ljotića, Nedića i drugih koji su služili Trećem rajhu i Nemcima na prostoru Srbije za vreme Drugog svetskog rata.
"To je silovanje istorije, to je falsifikovanje istorijskih rezultata i to je nešto što Srbija u 2011. godini ne može i ne sme dozvoliti. Evropska unija to od nas ne traži", istakao je Omerović.
Vlada je amadnmanom predložila da pravo na vraćanje imovine i obeštećenje nema fizičko lice-strani državljanin koje je bilo pripadnik okupacionih snaga koje su delovale na teritoriji Srbije za vreme Drugog svetskog rata, kao ni njegovi naslednici.
On je rekao novinarima u parlamentu da potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i Vlada pokušavaju da promene i prekroje istoriju.
Omerović je naglasio da bi Đelić trebalo da odgovori ko su okupacione snage po mišljenju Vlade. "Ko su kvislinzi, oni koji su služili Trećem rajhu na prosotru Srbije? Neka otvoreno kažu građanima Srbije da ovim zakonom žele da omoguće naslednicima Nedića, Ljotića i svih onih koji su bili u službi Trećeg rajha dođu do nekakve imovine koja im je oduzeta", rekao je Omerović.
Šef Poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović nada se da će Vlada odustati od amandmana koji je predložila.
On smatra da se tim amandmanom obavlja "revizija istorije, potpuno relativizuje antifašistička borba i na neprihvatljiv način menja odnos našeg društva prema temeljnim vrednostima moderne Evrope, kao što su antifašizam, čuvanje i negovanje antifašističkih tradicija i sećanja.
"Vlada pokušava da nađe parlamentarnu većinu za ovaj zakon na neprihvatljiv način, 126 poslanika koje oni pokušavaju da skrpe revizijom istorije i relativizovanjem antifašističke borbe u Srbiji, izjednačavanjem okupatora i žrtava nije vredan bilo kakvog razumevanja i zaslužuje osudu", rekao je Jovanović.
On je istakao da se zna ko su bile okupacione snage u ovoj zemlji, italijanski, bugarski, srpski, hrvatski i mađarski fašisti. "Davanjem prava na povraćaj imovine onima koji su bili pripadnici okupacionih snaga, bez obzira da li se radi o Mađarima, Nedićevcima, Ljotićevcima, Hrvatima iz Srema, Bugarima sa istoka Srbije, Srbiju vraćaju u 1945. godinu. To nije temelj moderne Srbije i mi na tako nešto ne pristajemo", rekao je Jovanović.
On je ocenio neprihvatljivim izjednačavanje žrtava i onih koji su odgovorni za to.
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Jorgovaka Tabaković smatra da bi Vlada trebalo da definiše šta su to okupacione snage.
"Ovaj zakon je dao definiciju koja će stvoriti više štete i sukoba među onima koji polažu pravo na restituciju nego bilo koji zakon do sada", rekla je Tabaković i dodala da bi trebalo precizno da se definiše ko nema pravo na povraćaj imovine.
Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) Đorđe Milićević ocenio je da je važno da “Vlada još jednom razmotri važnost i sve aspekte ovog amandmana”.
“Za Socijalističku partiju Srbije je neprihvatljivo sve ono što bi devalviralo i srozalo simbol antifašističke borbe u Srbiji”, rekao je Milićević.