Problem Kosova ni EU ne zna da reši
Martin Šulc, predsednik grupe socijaldemokrata i budući predsedavajući Evropskog parlamenta, učestvujući na nedavno održanom Forumu Srbija - EU optimistično je prognozirao da je Beograd na pravom putu ka evropskim integracijama.
"Očekujem da će Evropska komisija u oktobru odboriti Srbiji status kandidata za EU", ponovio je nekoliko puta, podvlačeći da je to "veliki korak". Ipak, Kosovo je pitanje oko koga niko ne želi da pravi kompromis, a srpskoj javnosti se čini da Brisel osim toga ima dodatnu i beskonačnu listu uslova za prijem u evropsku porodicu, što nije tačno.
Da li je Srbija učinila napredak u poslednjim godinama?
- Mislim da je Srbija, naročito predsednik Boris Tadić i aktuelna Vlada, u poslednjih dve godine učinila mnogo da pokaže političku i ekonomsku zrelost, kao i posvećenost na međunarodnom nivou da se ispune neophodni kriterijumi za dobijanje statusa kandidata za Evropsku uniju. Konkretne mere preduzete protiv traženih osoba, kao što su Radovan Karadžić, Ratko Mladić i drugi koji su uhapšeni i isporučeni Međunarodnom sudu u Hagu, promenile su mnogo. Ti potezi su i te kako uticali na razbijanje predrasuda koje su drugi imali prema Srbiji, odnosno njenoj posvećenosti da sprovede reforme i da se modernizuje. Sve u svemu, mislim da je država na dobrom putu.
Nijedna vlada neće priznati nezavisnost Kosova, čak i ako je to uslov za nastavak EU integracija?
- Pitanje Kosova jeste prepreka koju moramo prevazići. Ali, moramo je svi prevazići, ne samo Srbija. Daću vam veoma otvoren odgovor - pitanje Kosova nije rešeno u odnosima Srbije i Kosova, ali apsolutno nije rešeno ni u odnosima unutar Evropske unije. S jedne strane, dosta članica EU je priznalo Kosovo kao suverenu državu, ali s druge strane su one koje to nisu učinile, poput Španije, koja je značajna članica Evropske unije. Tako da smatram da bi trebalo da zajedno nađemo rešenje. Debata oko odnosa Srbije i Kosova je, takođe, debata o odnosima EU u celosti sa Srbijom i sa Kosovom. Svi moramo da učestvujemo u rešavanju problema, ali smatram da je važan korak napravila Vlada u Beogradu kada je otvorila dijalog. To je osnov svega. Da ljudi međusobno komuniciraju i da nađu rešenje.
Šta bi na tom putu Beograd trebalo da učini?
- Ne mogu da dajem savete, niti Prištini, niti Beogradu. Problem mora da se prinađe između dve strane. Tu ćemo se suočiti i sa zaziranjem, ali je principijelno pitanje da li su obe strane spremne da nastave dijalog. Moj osećaj je da trenutno jesu, i tako treba da se nastavi. Takođe, jasna je još jedna stvar - zaštita manjina je jedan od najvažnijih principa EU, a na Kosovu postoji srpska manjina. Zbog toga moramo da tražimo od suverenog Kosova da poštuje prava manjina, a s druge strane moramo očekivati da se rešenje nađe unutar državne suverenosti Kosova. U Nemačkoj to nazivamo "kvadratura kruga". To je teško, ali nije nemoguće.
Zajednički interes
|