Perišić osuđen na 27 godina zatvora
Haški tribunal osudio je u utorak bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina nad Muslimanima u BiH 1993-95. i nad Hrvatima u Hrvatskoj.
Pretresno veće Tribunala proglasilo je generala Perišića (67) krivim za pomaganje i podržavanje artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja Vojske Republike Srpske (VRS)1993-95; ubistva oko 7.000 Muslimana i premeštanja stanovništva Srebrenice u julu 1995. godine, kao i raketnih napada na Zagreb sa polozaja snaga Republike Srpske Krajine (RSK) u maju 1995.
Prema presudi, Perišić je srpskim vojskama u Hrvatskoj i BiH pružio ključnu personalnu i logističku podršku, iako je znao da su one u svojim operacijama počinile teške zločine.
Odbrana: Žalićemo se, vođenje rata nije zločin
Branioci bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića najavili su da će se žaliti na presudu kojom je Haški tribunal Perišića osudio na 27 godina zatvora.
Branioci Novak Lukić i Gregor Gaj-Smit naznačili su da će žalbu zasnovati na činjenici da "vođenje rata nije zločin po međunarodnom pravu".
Tu činjenicu je, po njihovim rečima, u suprotnom i izdvojenom mišljenju naveo predsedavajući sudija Bakone Moloto, koga su pri donošenju presude preglasali članovi veća Mišel Pikar i Pedro David.
"Podnećemo žalbu na današnju presudu, a ono što nam daje nadu je da je i predsedavajući sudija Moloto u izdvojenom mišljenju naveo da, po međunarodnom pravu, vođenje rata nije zločin...Nadamo se da će žalbeno veće to usvojiti, budući da je to fundamentalno pitanje za međunarodne odnose", izjavio je prvi branilac Lukić.
Lukić je podsetio da je na to da vođenje rata nije zločin ukazao prvi tužilac Haškog tribunala Ričard Goldston još u vreme dok je haško tužilaštvo razmatralo mogućnost podizanja optužnice protiv predsednika Srbije Slobodana Miloševića.
Presuda generalu Perišiću to "fundamentalno pitanje međunarodnog prava" smešta u "oštri fokus", ocenio je drugi branilac Gaj-Smit.
"Međunarodno pravo ne smatra vođenje rata zločinom. Ako to jeste zločin, onda se tako mora i propisati", kazao je Gaj-Smit.
General Perišić je, naglasio je Gaj-Smit, "izuzetno razočaran ne samo zbog toga što je proglašen krivim, nego i preterano visokom kaznom".