Tadić još sanja podelu Kosmeta
Srbija nema plan za Kosovo i poslednja karta na koju je Beograd ozbiljno zaigrao bio je zahtev Međunarodnom sudu pravde da se izjasni o usklađenosti deklaracije o nezavisnosti Kosova s međunarodnim pravom. Kako otkrivaju depeše iz američke ambasade u Beogradu iz januara ove godine, kad su međunarodne sudije procenile da odluka parlamenta u Prištini nije u suprotnosti međunarodnim pravom, ceo koncept politike srpske vlasti se srušio.
"Boris Tadić je voljan da posluša savete EU i tiho prihvati ishod kako bi Srbija mogla da napreduje dalje prema EU, ali on nema plan kako to da izvede.
S druge strane, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, vođen ličnim interesom i samopromocijom planira diplomatsku ofanzivu oko Kosova.
Kako nema alternative sa Tadićeve strane, očekujemo da Jeremićev plan sukobljavanja dominira" napisao je američki diplomata centrali u Vašingtonu.
Procena američkih diplomata je da se Srbija našla u šoku jer joj ni na kraj pameti nije bilo da će sud Ujedinjenih nacija presuditi u korist kosovskih Albanaca, te da je Beograd očajnički želeo da isprovocira nove statusne pregovore na osnovu povoljne presude UN. Ali, desilo se upravo suprotno.
"Tadić nema koordinisanu strategiju koju bi primenio. Njegov savetnik za nacionalnu bezbednost Miki Rakić rekao je 10. decembra Čardžu Brašu da vlada još nema plan šta da čini posle presude MSP i da počinje da razmatra alternative. U odvojenim sastancima 28. i 29. decembra ministar odbrane Šutanovac i neformalni predsednikov savetnik Srđan Šaper bili su veoma zbunjeni kad ih je Braš upitao za srpsku strategiju posle presude MSP i nijedan od njih nije želeo da nagađa o čemu razmišlja Tadić" piše u depeši.
Međutim, ono što Amerikanci nisu saznali direktno od srpskih donosioca odluka, saznali su od evropskih partnera koji su im dojavili kako su Tadić i njegov spoljnopolitički savetnik Jovan Ratković rekli Kuperu (Robet Kuper, posrednik EU u pregovorima Prištine i Beograda) da analiziraju četiri scenarija, ali da nema čvrstih zaključaka.
Posebno je Tadić naglasio scenario "dve Nemačke" ili "Kina-Tajvan" uzimajući u obzir specijalni status Kosova i da je Beograd posle presude suda UN više spreman na pregovore s Prištinom".
Zaključak američkog diplomate je: Njima je podela Kosova još uvek u glavi.
Merkelova brutalna po scenariju
Iz depeša je jasno naznačeno da predsedniku Tadiću i srpskom rukovodstvu ambasadori Kvinte treba jasno da stave na znanje da nema pomaka u evrointegracijama dok Srbija ne napravi ustupke oko Kosova.
|