Skup u Nišu svehrišćanski događaj
Patrijarh srpski Irinej izjavio je da obeležavanje 1.700 godina Milanskog edikta, koje će biti organizovano u Nišu 2013. godine, krupan događaj svehrišćanskog značaja. "Mislim da će to biti skup svih crkava i mogućnost da se svi vratimo 17 vekova unazad i da vidimo to vreme i značaj cara Konstantina, koji je najbolje shvatio značaj hrišćanstva i zajedništva", kazao je patrijarh srpski u intervjuu "Politici".
Srpski patrijarh je naglasio da će biti aktivan učesnik tog događaja, jer će to biti "događaj od velikog značaja i za Niš i za Srbiju, ali i crkvu posebno".
"Kosovo je moja velika rana"
Patrijarh je izjavio da spaljeni i srušeni srpski manastiri i crkve na Kosovu i Metohiji najbolje govore o tragediji jednog naroda, i istakao da je Kosovo njegova velika lična rana.
"Kosovo je moja lična i velika rana. Znam kako je bilo još 1948. godine kada sam otišao u Prizren na školovanje. Danas je sve drugačije. I u Prizrenu i svim drugim mestima zjape srušeni zidovi crkava, spaljenih svetinja…", rekao je on.
Ističući da je "Bogoslovija opljačkana i spaljena, Bogorodica Ljeviška, biser ne samo naše istorijske i kulturne, već svetske baštine, spaljena je i u žalosnom stanju, sa izgrebanim i oštećenim freskama iz 13. veka", patrijarh je rekao da "to sve govori o tragediji jednog naroda, najvećoj od Kosovog Polja".
"Danas u Ðakovici, Prizrenu, Uroševcu ili Peći, koji je bio pojam srpske kulture s Patrijaršijom, živi samo po nekoliko ostarelih ljudi, koji ne smeju ni iz svojih kuća i dvorišta da izađu. Na severu pokrajine Srbi se bore i verujem da će se izboriti za neku nezavisnost, ali to je ipak mali, simbolični deo Kosova i Metohije", kazao je on.
Navodeći da nikada nije bio za podelu Kosova, patrijarh Irinej je rekao da se mora mnogo više učiniti da Kosovo u celosti uvek bude deo Srbije. |
Patrijarh Irinej, koji je od 22. januara prošle godine obavljao istovremeno i dužnost administratora Eparhije niške, danas će se preseliti u Beograd, a Nišku eparhiju će predati novom episkopu dr Jovanu Puriću, dosadašnjem nastojatelju manastira Ostrog.
"Ko se seli, taj se ne veseli, kaže naš narod. Tako su i u meni pomešana i više tužna osećanja jer odlazim iz grada u kome sam proveo najviše vremena svog života, gde sam upoznao ljude, s njima delio i dobro i loše i gde sam se uvek osećao kao svoj među svojima", rekao je on.
"Iz Ostroga u Niš"
Za novog niškog episkopa patrijarh Irinej je rekao da je reč je "o najozbiljnijem kandidatu koga je naša crkva imala, a koji je već četiri godine episkop".
"Bio je iguman velikog manastira Ostrog i ima dovoljno iskustva u odnosima s ljudima. Eparhija niška dobila je izuzetno obrazovanog i kvalitetnog čoveka na svom čelu", kazao je patrijarh Irinej.
"Mi smo jedan narod"
Osvrnuvši se na nedavni boravak u Crnoj Gori, srpski patrijarh je kazao da je bio izuzetno dobro dočekan, i da ne može da shvati problem sa Crnom Gorom.
"Problem sa Crnom Gorom nikada nisam mogao a ne mogu ni sada da shvatim. Mi smo jedan narod, bez obzira na to koliko se u Crnoj Gori pokušava da dokaže i pokaže nešto drugo. Shvatam želju da se stvori posebna država, jer je nekada i postojala samostalna Crna Gora, ali stvaranje posebne nacije, posebnog jezika, to mi je nepojmljivo", kazao je on.
Irinej je naveo da prihvata da Srbija i Crna Gora budu dve države, ali one moraju da se pomažu, da imaju normalne odnose, da budu najbliže.
"Ne znam kome ide u prilog i kome služi i treba jaz koji se stvara", dodao je srpski patrijarh.