Ima li u Srbiji recikliranog mleka?
Internetom i elektronskom poštom među građanima Srbije počela su da kruže upozorenja da se, posle tehničke obrade, na rafove vraća reciklirano mleko, to jest mleko kome je istekao rok trajanja. Proizvođači tvrde da ovo nije tačno jer "reciklaža mleka pasterizovanjem na visokim temperaturama nema nikakvog smisla".
Iako se nigde nije konkretno navelo da se u srpskim prodavnicama nalaze reciklirana mleka, potrošače je zabrinula informacija da takva praksa postoji u zemljama regiona.
U "Imleku" kažu da su pod stalnim inspekcijskim nadzorom i kontrolom i da poštuju međunarodne sertifikate i standarde koji ni u kom slučaju ne dozvoljavaju reciklažu mleka. Direktorka proizvodnje "Imlek" Nataša Tucović tvrdi da nije čula za tehnologiju koja na tako visokim termičkim tretmanom tretira mleko koje se vraća u upotrebu.
"U 'Imleku' to nije slučaj, a sigurna sam da nije ni u zemlji ni u okruženju. Jednostavnom logikom i testom kod kuće možete napraviti probu kada mleko termički više puta obratite. A sigurna sam da se dese organoleptičke promene koje se mogu konzumacijom registrovati", navela je Tucovićeva.
U Upravi za veterinu tvrde da se u Srbiji mleko kome je prošao rok trajanja uništava, jer se, prema propisima koji se usklađuju sa evropskim, takva roba nikako ne sme vraćati u proizvodni proces. Siniša Kotur iz Uprave za veterinu kaže da se mleko redovno kontroliše.
"Mleko je veoma osetljiva životna namirnica i kao takva je svugde u svim zemljama, i u regionu i u EU, regulisan propisima koji pokrivaju zahteve stroge od štale do trpeze tako da zakonske regulative ne postoje koje bi odobrile ponovno recikliranje mleka", istakao je Kotur.
Potrošači se mejlovima upozoravaju i na to da brojevi na tetrapaku označavaju koliko je puta mleko reciklirano, dok proizvođači objašnjavaju da se takve oznake odnose isključivo na ambalažu.
U Veterinarskoj inspekciji pojašnjavaju da sporni brojevi koji se nalaze na tetrapaku služe za identifikaciju rolni tokom proizvodnje ambalažnog materijala.
Panika izazvana saznanjem da se mleko reciklira zahvatila je i ostale zemlje bivše jugoslavije, a sve je krenulo od mejla osobe koja se potpisuje kao dr. Andrej Gregori iz ljubljanskog Zavoda za naravoslovje, odnosno Instituta prirodnih nauka. On u svom pismu obaveštava potrošače da u mlekare Sloveniji imaju zakonsku dozvolu da mleko recikliraju pet puta pošto mu prođe rok trajanja. To se, navodno, vrši pasterizacijom na 190 stepeni Celzijusa, a potom prepakuje i vraća na rafove.
Takozvani dr. Gregori je i tvorac teorije o brojevima na ambalaži melka koji označavaju koliko je puta ono reciklirano. "Pretpostavimo da je napisani broj 12345. Na deklaraciji napiše: 12 45, broj 3 nedostaje - to znači da je mlijeku 3 puta protekao rok i toliko puta je bilo ponovo prekuhano", piše u njegovom mejlu.