Tači: Krivi Stefanović i Bogdanović
Premijer samoproklamovane republike Kosovo Hašim Tači smatra da su zvaničnici Vlade Srbije Borislav Stefanović i Goran Bogdanović “direktno odgovorni” za situaciju na severu Kosova.
Tači je na redovnoj sednici vlade rekao da su zvaničnici Srbije i dalje ilegalno na Kosmetu, da motivišu nezakonite aktivnosti i da predvode ilegalne organizacije.
Tači tvrdi da njegova vlada smatra da vlada u Beogradu motiviše nasilje u pokrajini, te da je poslednji slučaj na severu to i potvrdio.
Ništa drugačije mišljenje od svog šefa nemaju ni predstavnici Srba koji sede u Tačijevoj vladi.
Predsednik vlade u Prištini je ponovio da neće povlačiti odluke o severu Kosmeta i izneo tvrdnju da za to ima podršku SAD i Brisela.
U Prištini "iskulirali" Kupera
Međutim, podrška Brisela Tačijevim odlukama, bar prema pisanju prištinskih medija, je upitna. Naime, kako navode listovi u pokrajini, posrednik Evropske unije u razgovorima Beograda i Prištine Robert Kuper nije uspeo da ubedi kosovske vlasti da se uključe u proces koji bi rešio problem carinskih prelaza Jarinje i Brnjak prema centralnoj Srbiji.
Kuper je insistirao da se pruži prilika dijalogu, čak i o modalitetima kontrole dva granična prelaza. Insistirao je da bi situacija trebalo da se vrati na stanje pre 25. jula i da pregovarački timovi odmah počnu sastanke, kako bi našli rešenje koje bi trajno prekinulo blokadu ulaska robe, rekao je neimenovani učesnik sastanka u Prištini.
On je izjavio da je kosovski premijer Hašim Tači "u jednom trenutku rekao Kuperu da ne želi da ga sluša i da neće biti povlačenja". Sastanku su prisustvovali predstavnici Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Italije.
Tači je posle sastanka sazvao hitnu sednicu vlade i rekao ministrima da je Kuperu ponovio da sa Beogradom neće razgovarati o unutrašnjim pitanjima Kosova. Ponovo sam izneo naš stav da Priština ima vrlo jasne crvene linije u dijalogu, koje uključuju potpuno poštovanje ustava, Rezolucije parlamenta, suvereniteta, integriteta i međunarodnih dogovora. Ništa od toga, ni pod kakvim okolnostima, ne može biti deo dijaloga, izjavio je Tači.
EU: Euleks nije pristrasan
Evropska unija je uverena da Euleks deluje nepristrasno i ravnopravno tretira obe strane na Kosovu.
To potvrđuje posredovanje zvaničnika EU Roberta Kupera s ciljem da se pokrene dijalog, izjavio je u Briselu Majkl Men, prvi portparol visoke predstavnice za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Ketrin Ešton.
On je na redovnoj konferenciji za novinare time odgovorio na pitanje o tome kako EU gleda na izjavu premijera Srbije Mirka Cvetkovića da je Euleks pristrasan.
Dijalog od septembra?
Šefica pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri potvrdila je da će u septembru biti nastavljeni razgovori sa Beogradom.
"Imamo zakazane sastanke na početku septembra. Nastavićemo da razgovaramo. Mogli bi postići saglasnost o nekoliko pitanja, od kojih je prvo - carinski pečati.
Postizanjem saglasnosti o pečatima možemo ustanoviti slobodnu trgovinu. Onda možemo da razgovaramo i o telekomunikacijama energetici, katastru i regionalnoj saradnji", kaže Tahirijeva za bugarske medije. |
Predstavnik za štampu Men je odgovorio da "Euleks svakako nije pristrasan, a EU misija deluje tamo ravnopravno i, upravo je primer to da Robert Kuper razgovara s obe strane".
"Za nas je najvažnije", podvukao je on, "da različite strane dođu do dijaloga i počnu da rešavaju probleme na pragmatičan način".
On je rekao i: "Nismo pristrasni, nismo naklonjeni nikome i želimo da vidimo da se problemi rešavaju" .
SAD su ''zabrinute'' zbog Kosmeta
Pomoćnik zamenika američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen izjavio je da su SAD zabrinute zbog događaja na Kosovu i pozvao na smirivanje situacije i saradnju kroz dijalog, kako bi se pronašlo rešenje, piše danas prištinska štampa.
Kantrimen je sve strane pozvao da preuzimaju akcije jedino u koordinaciji sa međunarodnom zajednicom, kako bi se izbeglo nasilje i nasilne akcije, jer je to jedini put da Kosovo i Srbija krenu napred.
Radioteleviziji Kosovo je Kantrimen izjavio da Vašington podržava suverenitet Kosova i da smatra da suverenitet mora biti obezbeđen na celoj teritoriji Kosova.
Kantrimen je ocenio da je važno da Vlada Kosova radi sa svojim partnera, ne samo sa SAD, već i sa Kforom i Euleksom, kako bi se došlo do ostvarenja zajedničkih ciljeva.
"Podržavamo ciljeve za postizanje suverenosti i vladavine prava, ali u dobro planiranim akcijama i u koordinaciji sa međunarodnom zajednicom", poručio je Kantrimen.
Slovenija: Uzdržati se od jednostranih poteza
Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije sa zabrinutošću prati razvoj događaja na severu Kosmeta i poziva na smirivanje situacije.
"Ministarstvo poziva obe strane da se uzdrže od svih jednostranih i akata nasilja, kao i akata koji bi vodili zaoštravanju prilika", piše u saopštenju slovenačkog ministarstva.
Slovenačka diplomatija poziva dve strane da predstavnicima međunarodne zajednice omoguće nesmetano sprovođenje svojih zadataka i smatra da rešenje otvorenih pitanja "treba tražiti u okviru već uspostavljenog dijaloga između Beograda i Prištine pod okriljem Evropske unije, koji treba bez odlaganja nastaviti".
U saopštenju se još ističe da je "uspostavljanje trajne stabilnosti, bezbednosti i razvoja regiona moguće samo sa evropskom perspektivom za sve države zapadnog Balkana čemu bi trebalo da streme lideri dve strane". |