Država ne da svoje, a prisvaja tuđe
Nacrt zakona o restituciji, koji je ovih dana predstavio potpredsednik vlade Srbije Božidar Đelić, naišao je na oštre kritike građana kojih se ovaj propis najviše tiče.
Glavne zamerke se odnose na to da je zakon maksimalno suzio mogućnost povratka nacionalizovane imovine u naturi, da je limitirao novčani iznos za obeštećenje na dve milijarde evra, iako je vrednost imovine višestruko veća, kao i da nije predvideo supstituciju, odnosno mogućnosti da država ponudi svoju imovinu iste namene i približne vrednosti u slučajevima kada se oduzeta ne može vratiti u naturi.
- Zakon nije jednak za sve, nekom će biti vraćena kuća, a nekom date obveznice mnogo manje vrednosti. Uveren sam da će za godinu i po ili dve nakon njegovog usvajanja morati da se menja i dopunjuje, baš kao što je to bilo u Rumuniji ili Hrvatskoj. Umesto da ponavljamo njihove greške trebalo bi da se ugledamo na praksu suda u Strazburu i vidimo kakva su rešenja poštena i pravno moguća - kaže Vladimir Lešić iz Lige za zaštitu privatne svojine i jedan od naslednika ogromne imovine porodica Savčić i Acović.
Đorđe Ivan Ilić rođen je u SAD, ali je u zemlju svojih predaka Srbiju došao da živi i povrati oduzetu imovinu.
- Predmet vraćanja neće biti diplomatske kuće, fondacije, koncesije. Neće da vrate "Crnogorku" Jelisaveti Karađorđević, jednom mom prijatelju neće vratiti vilu u kojoj je sada ambasada Meksika, a sve pod izgovorom da je to u diplomatskim rukama. Istovremeno gospodin Đelić kaže da se od supstitucije odustalo da bi se izbegla korupcija! Apsolutno mi je nejasno kako je moguće da u tom procesu dođe do korupcije? Država ima devet puta veću imovinu od one koju mi potražujemo, upozorava Ilić, koji je sada u situaciji da plaća kiriju za stan u Ulici kneza Miloša u Beogradu, u zgradi koja je nekada pripadala njegovoj porodici.
Potpredsednik Srpske lige Branko Trajković kaže da je stav zakonopisca da se za oduzetu imovinu nudi 25 puta manje od njene vrednosti, protivustavan.
- Naša oduzeta imovina ne može da stane u dve milijarde obveznica koje će biti štampane u budućnosti. Uveren sam da će, ako zakon zaživi, biti gomila tužbi, ne samo pred Strazburom, već i domaćim sudovima.
Maksimalno 10.000 evra
|