Malinari se potukli sa policijom, maricu bacili u reku, povređeno 27 policajaca
Oko 1.000 malinara iz zapadne Srbije, krenulo je nešto posle 13 sati traktorima iz Arilja ka Beogradu, a na pola puta, u Požegi, trebalo bi da se sastanu sa predstavnikom Ministarstva poljoprivrede, izjavio je predsednik Udruženja proizvođača maline "Vilamet" Dragan Bogdanović. Da bi izašli iz Arilja, koje je bilo zatvoreno policijskim barikadama, malinari su jedan policijski kombi odgurali u reku Rzav. Tokom probijanja barikada povređena su dva policajca i nekoliko malinara.
Počeli pregovori malinara i resornog ministarstva
U Požegi su posle 19 sati počeli razgovori predstavnika Ministarstva poljoprivrede i proizvođača malina o otkupnoj ceni tog voća.
Resorno ministarstvo u ovim razgovorima predstavljaju državni sekretar Ljubiša Dimitrijević i savetnik Jovan Mirosavljević. |
Bogdanović je rekao da policija nije dozvolila malinarima da u 12 sati krenu u miran protest traktorima u Beograd ispred Vlade Srbije, jer je blokirala izlaze i prilaze Arilju i da su oni "bili primorani da probiju policijski kordon".
Posle probijanja prvog kordona malinare su sačekali specijalci na drugoj barikadi koji ih sprečavaju da prođu dalje. Tom prilikom došlo je do guranja i tuče kod sela Vigošte. Prema podacima policijskog sindikata dva službena vozila MUP-a su otećena, a dva policajca povređena.
Jedan policajac ima lakše, a drugi teže povrede, zbog čega je prevezen u užičku bolnicu. Policijskom kordonu pridružili su se i pripadnici žandaremirije, koji i dalje blokiraju malinare. Prilikom probijanja kordonda bilo je i nekoliko lakše povređenih malinara.
NS: Ima povređenih
Nova Srbija je danas saopštila da je država "poslala žandarmeriju na malinare koji protestuju u Arilju" i napominje da "ima puno povređenih". |
Voćari su najavili da će probiti i drugi kordon i nastaviti put ka Beogradu ukoliko im se ne obrati niko od predstavnika Vlade. Sindikat policije je poručio malinarima da njihove zahteve smatraju opravdanima, ali da se ipak uzdrže od nasilja i ne dozvole da ih bilo ko zavadi sa pripadnicima policije koji su na terenu.
Sindikat je pozvao političare da ne zloupotrebnjavaju policiju, a rukovodioce policije da nepotrebno ne rizikuju zdravlje i živote zaposlenih u policiji, da izvrše kvalitetne bezbednosne procene i angažuju jedinice koje su obučene za takvu vrstu posla.
Građanima iz Sindikata srpske policije poručuju da "neće dozvoliti nikom da ih zavadi, jer policija postoji da štiti i služi svim građanima, a ne samo aktuelnoj vlasti".
"Pozivamo građane Srbije da prilikom ispoljavanja svog nezadovoljstva ne pribegavaju nasilju, nasilje će samo proizvesti novo nasilje i neće dovesti do rešenja problema", saopšteno je iz Glavnog odbora Sindikata srpske policije.
Povređeno 27 policajaca
U Ariljuje danas povređeno 27 policajaca, od kojih su dva policajca zadobila teške povrede.
Policijski sindikat Srbije osudio je napade na policajce u Arilju, "koji su nepripremljeni i u nedovoljnom broju poslati da spreče protest proizvođača malina", javljaju beogradski mediji.
"Zbog nečije loše procene, 200 policajaca je postavljeno da budu glineni golubovi. Naređeno je da se malinari spreče u odlasku za Beograd, ako krenu traktorima i mehanizacijom.
Ne želimo da ulazimo u motive i opravdanost njihovog protesta, ali niko zbog toga ne sme da napada policiju, da ih gađa različitim predmetima, molotovljevim koktelima i pri tom povredi 27 policajaca i uništi pet službenih vozila", kaže kaže predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović.
Sindikat apeluje da se policajci i ljudi koji protestuju u ovakvim situacijama uzdrže od upotrebe sile. |
Proizvođači malina u Srbiji traže da otkupna cena tog voća bude 126 dinara za kilogram i smatraju da je cena od 80 do 90 dinara niska, jer je ovogodišnji rod maline izuzetnog kvaliteta.
Bogdanović je kazao da je ovogodišnji rod maline u Srbiji oko 55.000 do 60.000 tona ili za oko 30 odsto manji nego 2010. godine. U ariljskom kraju prošle godine je proizvedeno oko 18.000 tona maline, odnosno oko 30 odsto proizvodnje tog voća u Srbiji.
U Ministarstvu poljoprivrede je rečeno da najavljeni protesti u Beogradu neće rešiti problem malinara i da oni oko cene treba da se dogovore sa otkupljivačima.
Ministarstvo je juče saopštilo da nema instrumente, ni mehanizam da prisili hladnjačare i trgovce malinom da promene visinu otkupne cene jer se cene na tržištu u Srbiji, kao i u svetu formiraju, slobodno. Malinarima je preporučeno da iskoriste mogućnost skladištenja tog voća u javnim skladištima uz beneficiran zakup i mogućnost dobijanja kredita na osnovu robnih zapisa.
Ministarstvo poljoprivrede subvencioniše 50 odsto troškova skladištenja maline i to od 1.200 do 1.800 dinara po toni, u zavisnosti od kvaliteta maline. Kako kažu u minstarstvu, malinari do sada nisu koristili mogućnost skladištenja u javnim skladištima, jer je od raspoloživih 2.950 tona uskladišteno 103 tona, odnosno 3,5 odsto.