Vlasi: Zbog pomoći švercerima Beograd odložio pregovore
"Dijalog Beograda i Prištine o carinskom pečatu odložen je na zahtev Srbije, kako bi se švercerima omogućilo da preko prelaza Jarinje i Brnjak na Kosovo mogu da švercuju robe koliko god hoće, bez ikakve kontrole sa kosovske strane," izjavio je u Sarajevu politički analitičar iz Prištine Azem Vlasi. "Nijedna država to ne dozvoljava, ne dozvoljavamo ni mi", rekao je on u izjavi za sarajeviski Sensservis.
On je objasnio da je nakon odlaganja razgovora na snagu stupila mera Vlade u Prištini da se uspostavi reciprocitet u robnoj razmeni.
Vlasi je rekao da "Kosovo nije zatvoreno za ulazak roba iz Srbije, ali je traženo da se omogući nesmetan ulazak robe u Srbiju i kroz Srbiju sa carinskim pečatom Kosova."
"Srbija kaže da to ne priznaje jer bi priznavanje pečata značilo priznanje Kosova. Mi smo rekli izvinjavamo se, ali reciprocitet mora da se uspostavi", rekao je Vlasi.
Vlasi je istakao da "Kosovo može da ima razumevanje za unutrašnju situaciju u Bosni i Hercegovini (BiH), ali ne može da shvati da se BiH u svemu u odnosima sa Kosovom 'ponaša kao da je ono deo Srbije.'"
On je naglasio da "BiH ne priznaje lične dokumente građana Kosova, čak i svoje bošnjačke dijaspore, što Priština ne razume."
U "klinču" sa Slobom Miloševićem
Azem Vlasi je u SFR Jugoslaviji bio na visokim partijskim i državnim položajima.
Slobodan Milošević i Azem Vlasi
Na toj dužnosti bio je do jeseni 1988. godine kada je došao u sukob sa najvišim rukovodstvom Srbije, pošto se suprotstavio ustavnim i političkim promenama koje je najavljivao Slobodan Milošević, a kojima je Kosmetu trebalo oduzeti visok stepen autonomije zagarantovan Ustavom 1974. godine.
U znak podrške Vlasiju, na KiM su organizovani masovni protesti Albanaca koji su kulminirali februara 1989. godine kada su se u rudniku Stari Trg rudari zabarikadirali u svoja okna, zahtevajući obustavu najavljenih promena.
Rukovodstvo Slovenije pružilo je podršku rudarima, što je izazvalo revolt građana u Srbiji.
Više od milion građana, na mitingu u Beogradu 28. februara, zatražilo je hapšenje Vlasija, što se i dogodilo početkom marta 1989. godine, kada je policija ugušila proteste Albanaca na Kosmetu. Vlasi je osuđen zbog "kontrarevolucionarne aktivnosti". Iz zatvora je izašao aprila 1990. godine.
|