Bramerc: Ispunjen ključni uslov za EU
Saradnja s Haškim tribunalom jedan je od ključnih uslova za pristup EU koji je Srbija u potpunosti ispunila, izjavio je glavni tužilac Tribunala u Hagu Serž Bramerc. On, međutim, podseća da na slobodi ima još odgovornih za zločine u Srebrenici i da se mora otkriti ko je 16 godina krio Ratka Mladića.
"Ratku Mladiću će se suditi za individualnu odgovornost za zločine u BiH, ali mislim da je ključno da države bivše Jugoslavije nastave rad nakon prestanka mandata Tribunala u Hagu", kazao je Bramerc i dodao "njima ostaje da privedu pravdi brojne počinitelje zločina u Srebrenici koji su bili na nižim komandnim funkcijama".
Bramerc je u intervjuu "Blicu" istakao da su hapšenjem Mladića i Hadžića srpske vlasti ispunile ključnu međunarodnu obavezu i da će se njegov sledeći uzveštaj Savetu bezbednosti UN, u novembru, odraziti nedavni pozitivni razvoj događaja.
Što se tiče pristupanja Srbije EU, Bramerc je rekao da nije u poziciji da komentariše politiku proširenja EU, ali smatra da je saradnja sa Tribunalom jedan od ključnih uslova za pristup evropskoj zajednici koji je Srbija u potpunosti ispunila.
Na pitanje da li smatra da će prava istina o događajima u Srebrenici izaći na videlo kad počne suđenje Mladiću, Bramerc je odgovorio da je zabrinjavajuće da neki ljudi i danas ne prihvataju i čak poriču puni obim zločina u Srebrenici.
"Zatražili smo od srpskih vlasti da istraže ko je bio uključen u skrivanje i podržavanje osoba koje su bile optužene pred sudom, kao što su Mladić, Karadžić i Hadžić dok su bili begunci.Verujemo da preostaje da se odgovori na ozbiljna pitanja o tome kako je bilo moguće da se Mladić krije 16 godina. Mi imamo informacije gde se krio do 2006, ali nemamo informacije o tome gde je bio od tada do dana kada je uhapšen", rekao je Bramerc.
"Stoga pozdravljamo izjavu Srbije da će istražiti i pravno goniti one koji su pomagali Mladiću dok je bio u bekstvu i očekujemo da će vlasti dati prioritet tom pitanju", kazao je Bramerc, a to važi i za Hadžića koji se krio sedam godina.