Međunarodne snage ugrožavaju opstanak Srba na Kosmetu
Međunarodne snage na Kosovu i Metohiji krše statusno neutralne okvire poverene Rezolucijom 1244, čime ugrožavaju opstanak srpskog stanovništva i interese Srbije u pokrajini, navodi se u objavljenom Predlogu deklaracije o kojoj će poslanici 30. jula raspravljati u parlamentu.
"Skupstina Srbije utvrđuje da takvo delovanje međunarodnih misija, predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava, a pre svega Povelje UN, Završnog akta iz Helsinkija i Rezolucije SB UN 1244. Takvim aktima i aktivnostima bili bi neposredno ugroženi suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak Republike Srbije", navodi se u tekstu.
Skupština Srbija raspravljaće u subotu, 30. jula, o Predlogu Sednica počinje u 14 sati. |
Na sajtu Skupštine Srbije postavljen je Predlog deklaracije u kojem se konstatuje da su privremene institucije u Prištini nasilno pokušale da promene realno stanje na terenu i izvrše dodatni pritisak na Srbiju, kao i da suštinski ponište Rezoluciju 1244 UN.
Tekst deklaracije sadrži i zahtev Vladi Srbije da preduzme neophodne mere za dosledno poštovanje Rezolucije 1244 UN i okvir delovanja državnih organa i drugih činilaca u odbrani suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Srbije.
"Posebno se obavezuje Vlada Srbije da u svim okolnostima koje bi mogle nastupiti efikasno deluje na zaštiti života i imovine, prava i sloboda građana pokrajine, a posebno srpskog i nealbanskog stanovništva", navodi se u tekstu.
Taj okvir predviđa da odbrana interesa Srbije i naroda na Kosovu i Metohiji, kao integralnom delu Srbije, predstavlja prioritet državnih institucija i svih javnih činilaca u državi, a da je najbolji način za postizanje kompromisnog rešanja dijalog Beograda i Prištine, uz posredovanje statusno neutralnih medijatora, sa mandatom UN.
Vlada Srbije se obavezuje da ne dozvoli jednostrane aktivnosti privremenih institucija u Prištini kojima se ugrožava mir, stabilnost i mogućnost iznalaženja kompromisnog rešenja, kao i da donese konkretne mere za nastavljanje državnih funkcija u pokrajini, u uslovima dodatne opstrukcije i pritisaka privremenih kosovskih institucija i dela međunarodne zajednice.