Na Kosmetu se traga za još 1.808 nestalih
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestale Veljko Odalović saopštio je da se i posle 13 godina još traga za 1.808 nestalih na Kosovu i Metohiji, među kojima je 525 nealbanaca, uglavnom Srba.
I posle toliko godina, srpska strana nema "punu podršku međunarodne zajednice, i to je ono što posebno brine", istakao je Odalović u debati povodom 13. godišnjice masovnih otmica i ubistava Srba i drugih nealbanaca, ali i Albanaca lojalnih državi Srbiji.
Odalović je objasnio da proces traganja zato ide teško i presporo, ali i zbog toga što, na žalost, u traganju za ovim žrtvama "nema nikakve podrške, ni spremnosti albanskih vlasti na saradnju".
Okrugli sto o tome organizovalo je Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM uoči 12. godišnjice masakra 14 srpskih žetelaca koje su pobili albanski ekstremisti na njivi, 23. jula 1999. u Starom Grackom, nakon što su međunarodne trupe preuzele kontrolu nad Pokrajinom.
Odalović je izrazio nadu da će, nakon nove istrage, jedan od komandanata OVK, haški optuženik Ramuš Haradinaj odgovarati za oko 40 ubijenih čija su tela pronađena u Radovićkom jezeru i druge zločine, ali i Fatmir Ljimaj odgovoran za zločine u selu Klečka gde je lani pronađeno sedam tela, a identifikovani ostaci dvojice policajaca.
Srbija insistira na nezavisnoj istrazi
Odalović je ponovio da će Srbija i dalje insistirati na nezavisnoj istrazi o trgovini organima otetih i zarobljenih Srba, koji su tajno prebacivani u Albaniju, gde su im vađeni organi radi trgovine, a potom likvidirani.
On je upozorio na "vrlo opasnu zamena teza, kojom se ove žrtve pokušavaju predstaviti kao žrtve uobičajene kriminalne trgovine ljudskim organima, jer se zapravo radi o "jednom zločinu protiv srpskog stanovništva, uz koji se desio i drugi zločin".
Prema njegovim rečima, odgovornost za ove zločine je i na međunarodnoj zajednici pošto su u prisustvu njene dve misije "ljudi proterivani, otimani, odvođeni, a onda su im uzimani organi".
Odgovarati moraju otmičari koji su počinili prvi zločin, ali i njihovi nalogodavci i oni koji su trgovali organima otetih, kazao je Odalović ukazavši da i prema izveštaju Dik Martiija, "put ove istrage vodi i prema Hašimu Tačiju".
"Ukoliko bi sve ove istrage i procesi za zločine trgovine organima otetih Srba bili dovedeni do kraja, "onda bi bio demaskiran ceo vrh OVK i cela njegove borba", uveren je predsednik srpske Komisije za nestale.
Prema njegovim rečima, rezolucije Parlamentarne skupština SE i OEBS-a potvrđuju opštu podršku nezavisnoj istrazi o trgovini organima otetih i nestalih Srba na Kosmetu i u Albaniji, ali nažalost, na delu su pokušaji da se ova istraga "usmeri drugim putem".