Dogovor taksista i Vlade Srbije
Predstavnici taksi prevoznika i Vlade Srbije postigli su u četvrtak uveče dogovor kojim se uvođenje fiskalnih kasa u taksi vozila odlaže do 1. marta iduće godine. Prema najavama, u petak neće biti protesta, a vlasti su pristale i da se angažuju u rešavanju problema "divljih" taksista i određivanja minimalne cene taksi usluga.
Sporazum su u ime Vlade Srbije potpisali ministri infrastrukture i trgovine i usluga Milutin Mrkonjić i Slobodan Milosavljević.
Priveden jedan taksista
Taksisti, koji su blokirali Nemanjinu ulicu, oko 18:30 pokušali su da blokiraju raskrsnicu sa Ulicom Kneza Miloša, ali je policija intervenisala.
Organi reda priveli su jednog taksistu bez primene sile. |
Nakon dogovora koji je postignut posle višesatnih pregovora i celodnevne blokade saobraćaja u glavnom gradu, taksisti će se povući sa ulica i u petak će normalizovati rad.
Taksisti su ranije u četvrtak krenuli sa više destinacija u gradu u protestnu vožnju ka sedištu Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici.
Nešto posle 11 časova počeli su pregovore sa predstavnicima nadležnih ministarstava u zgradi Vlade. Oko 4.000 taksista učestvovalo je u protestu u Nemanjinoj ulici.
Taksisti su tražili ukidanje obaveze uvođenja fiskalnih kasa do januara 2013. godine, utvrđivanje minimalne cene usluge taksi prevoza, ukidanje takse na luksuz i plin prilikom registracije vozila, izmene pravilnika o vođenju putnih naloga, kao i pojeftinjenje svih vrsta ekoloških goriva za taksi vozače i autoprevoznike.
Jedan od zahteva je i uklanjanje "divljih" taksista i uvođenje članova sindikata "Nezavisnost" u radnu grupu za izradu pravilnika vezanih za Zakon o bezbednosti saobraćaja.
U generalni štrajk taksi vozača i autoprevoznika stupile su sve taksi asocijacije i udruženja u 21 gradu širom Srbije - Beogradu, Pančevu, Nišu, Kragujevcu, Čačku, Vranju, Smederevu, Šapcu, Loznici, Požarevcu, Ivanjici, Sremskoj Mitrovici, Zrenjaninu, Kraljevu, Užicu, Kikindi, Novom Pazaru, Smederevskoj Palanci, Novom Sadu, Kruševcu i Leskovcu.