Profit raste u agraru
Predstavnici Vlade Srbije pozvali su investitore iz rasejanja da ulažu kapital u Srbiju i ostvare profit, drugog dana Skupštine dijaspore i Srba u regionu, koja se održava u Beogradu. Delegati dijaspore svoja izlaganja su ilustrovali nizom primera o korupciji i problematičnoj birokratskoj proceduri.
Srbija je, poručio je ministar vera i dijaspore Srđan Srećković, za razliku od prethodnih vremena, okrenula novi list u ekonomskim odnosima sa rasejanjem u nameri da ih učini partnerskim. Napomenuo je da su predviđene pogodnosti za investiranje, kao što su bescarinski i drugi povoljni sporazumi sa nizom zemalja koji se odnose na trgovinu, ali i beneficije za investitore.
Delegatima Skupštine predstavljen je i katalog sa ponudom 193 konkretna investiciona projekta iz 68 opština i gradova Srbije. Oko 40 odsto ponuđenih projekata odnosi se na ulaganja u turističke kapacitete, 20,3 odsto u industrijske zone, 18,7 odsto u infrastrukturu, a 9,3 odsto u ekologiju. Katalog će biti promovisan u svim većim centrima srpske dijaspore u svetu.
- Bez stranih investicija nema razvoja zemlje i zato aktivna politika prema našim poslovnim ljudima u dijaspori postaje važan segment ekonomske politike - poručio je Srećković.
On je napomenuo da po osnovu doznaka iz dijaspore u Srbiju godišnje uđe oko pet milijardi dolara i to najviše iz Nemačke, Austrije, Švajcarske, SAD, Hrvatske i Francuske. Srećković smatra da su te doznake razlog što se u Srbiji živi bolje nego što statistika pokazuje.
Dušan Petrović, ministar poljoprivrede i turizma, pozvao je dijasporu da ulaže u agrar, jer omogućava da se veliki broj ljudi na profitabilan način uključi budući da, kako je rekao, poljoprivreda postaje svetski fenomen i da je hrana u svetu sve skuplja.
- Poljoprivreda je najbitniji činilac spoljnotrgovinske razmene Srbije - istakao je Petrović.
Odgovor čekan mesecimaĐuro Plavšić, delegat iz Nemačke, izjavio je da mu je u Ambasadi Srbije u Berlinu rečeno da "investicije koje su manje od tri miliona evra nisu interesantne za Srbiju". - A kada sam našao investitora koji je izrazio interes da investira u Srbiju, njegova konkretna pitanja sam prosledio ekonomskom zastupniku pri ambasadi u Berlinu. Nakon dugih rastezanja od nekoliko meseci dobio sam samo dva internet linka sa naznakom da tamo tražim odgovore. Ne znam samo da li bi iko ulagao svoj kapital u stranoj zemlji samo na osnovu podataka dobijenih preko linka - kaže Plavšić.
|
Kupujmo srpsko u dijaspori
Projekat " Kupujmo srpsko u dijaspori" predstavio je mr Nikša Nikodinović iz SAD.
- Ovim projektom se od dijaspore traži samo malo više pažnje prilikom kupovine životnih potrepština. Da se i na ovaj način animira dijaspora i patriotska svest, na ideju sam došao tako što sam se, živeći u Arizoni dve decenije, uverio da ljudi, a najviše oni iz poslednjeg talasa iseljeništva sa prostora bivše SFRJ, u prodavnicama zagledaju deklaraciju i važna im je zemlja porekla robe koju kupuju - rekao je Nikodinović, inače direktor projekta, u Beogradu trenutno na doktorskim studijama.
Status projekta je "od nacionalnog značaja" i pod pokroviteljstvom je Vlade Republike Srbije, Ministarstva vera i dijaspore, kao i Ministarstva poljoprivrede, trgovine šumarstva i vodoprivrede. Medijski pokrovitelji su RTV Duga d.o.o (TV Duga SAT) i "Vesti".
- Cilj je da se podstiču pripadnici srpske dijaspore na kupovinu srpskih proizvoda van granica Srbije i Republike Srpske, kao i da se kreira distributivna mreža za naše izvoznike, čime se jačaju partnerski odnosi i unapređuje privredna saradnja matice Srbije i njene dijaspore - pojasnio je Nikodinović.
Ukazujući na potrebu jačanja imidža domaćih brendova i njihovo pozicioniranje na svetskom tržištu, Srđan Srećković ministar vera i dijaspore je istakao da projekat " Kupujmo srpsko u dijaspori" pruža mogućnost da "naše kompanije potencijalnim partnerima širom sveta predstave najbolje i najkvalitetnije proizvode iz Srbije."