"Priznanje Kosova je političko pitanje"
Visoka predstavnica Evropske unje Ketrin Ešton izjavila je u Briselu da će se na putu Srbije ka članstvu u EU "doći do razmatranja političkih pitanja" i da će države članice EU odlučiti "kada će i da li će" Srbija ući u članstvo" Unije.
Ketrin Ešton je to rekla na konferenciji za novinare s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i time odgovorila na pitanje može li se put Srbije u članstvo EU usloviti priznavanjem nezavisnosti Kosova.
Visoka predstavnica EU je naglasila da je "hapšenje Ratka Mladića bilo veoma važno za međunarodnu pravdu i budućnost Srbije, i najznačnije za porodice žrtava" i dodala da se na "dugom putu ka Uniji" moraju usvojiti mnogi zakoni. |
Tači je izjavio da će vlasti u Prištini "u okviru evropske perspektive Kosova nastaviti borbu protiv korupcije i uspostaviti vladavinu zakona, zasnovanu na načelima EU" i nastojati da izdejstvuje ukidanje viza EU za građane Kosova i da Priština "uspostavi ugovorni odnos s EU".
Ešton je rekla da je od Tačija zatražila da "s još većom energijom nastavi sprovođenje reforme u interesu ljudi na Kosovu i kako bi se Kosovo pridružilo EU".
Tači ima dobar paket zakonaKetrin Ešton je rekla da je zadovoljna što vlasti u Prištini pripremaju "dobar paket zakona i da će to uskoro usvojiti parlament". "To treba da poboljša vladavinu zakona", navela je ona i "ohrabrila premijera Tačija da valjano omogući delovanje misije vladavine prava Euleks", jer ta misija "pomaže Kosovu u ključnim sektorima, poput policije, pravosuđa i carina, kao i u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije".
|
Ketrin Ešton je pozdravila prve dogovore u dijalogu Beograd-Priština i naglasila da je "cilj dijaloga da obe strane približi EU, da pospeši saradnju i, što je najvažnije, poboljša život običnih ljudi".
"To želimo da postignemo i očekujem da se ti dogovori primene, a takođe da dijalog uskoro dovede do novih rezultata na poljima telekomunikacija, katastarskih knjih knjiga, carinskih pečata i energije", rekla je ona.
Na pitanje novinara da li smatra da bi uspostavljanje "ugovornog odnosa" i priznavanje nezavisnosti Kosova i od pet članica EU koje to odbijaju "pomoglo da EU i SAD obave bolje svoj posao na Kosovu", Ešton je uzvratila da su "članice Unije te koje odlučuju o priznavanju, a EU odlučuje o onome što zovemo evropskom perspektivom". "A", objasnila je ona, "kad govorimo o evropskoj perspektivi za Kosovo, ja to činim u ime svih članica EU".
Zamoljena da objasni može li se put Srbije u članstvo EU usloviti priznavanjem nezavisnosti Kosova, Ketrin Ešton je naglasila da "ćemo tokom puta doći do političkih razmatranja i države EU će odlučiti o tome kad i kako će dotična zemlja moći da uđe u članstvo".
"A sve dotad se mora jako pažljivo odnositi prema političkim pitanjima", istakla je ona, naglasivši da je budućnost i Srbije i Kosova u EU i da se može ostvariti napredak za obe strane na tom putu.
"Priština želi dobre odnose sa susedima"
Tači je naveo da Priština želi dobre odnose sa susedima, istakavši da su to "Albanija, Crna Gora, Makedonija, kao i Srbija".
On je rekao da će posle dogovora timova Beograda i Prištine o slobodi kretanja, matičnim knjigama i diplomama sada nastojanja biti uložena da se to učini i kad je reč o "carinskim pečatima, telekomunikacijama i energiji".
Tači je dodao da o tim pitanjima namerava da razgovara i sa ostalim zemljama u regionu "na temeljnu evropskih načela".