Tači: Uzajamno priznanje bilo bi tačka na nesporazume
Predsednik Kosova Hašim Tači, u autorskom tekstu za nemački list Frankfurter Algemajne Cajtung, naveo je da veruje da bi "potpisivanje konačnog Sporazuma o normalizaciji i pomirenju" između Kosova i Srbije bilo dostignuće.
Kako prenosi portal Kossev, Tači je ocenio da bi taj "istorijski sporazum trebalo da obuhvati i međusobno priznanje kao jedini put kojim će se zauvek staviti tačka na sve nesporazume".
Kosovo i Srbija pregovaraju, sa težnjama za normalizaciju odnosa, sada duže od šest godina, veliki koraci su načinjeni u tom pravcu, ali potpuna normalizacija, ipak, ostaje nepostignut cilj, navodi.
I dok se Kosovo u pregovorima uvek usaglašavalo sa sporazumima kojima je posredovala međunarodna zajednica, navodi Tači, Srbija, s druge strane, ne prihvata nezavisnost Kosova i "nastavlja da postavlja mnoge prepreke kako bi naneli štetu pokušajima da međunarodno ojačamo stav Kosova".
Zbog tog neprijateljskog stava, težnja Srbije za učlanjenjem u EU i dalje je nesigurna, ocenjuje i dodaje da su "dve države su blokirane i njihova evro-atlantska budućnost zavisi od njihove sposobnosti da postignu konačni istorijski sporazum o normalizaciji odnosa i pomirenje".
Pregovori u Briselu su se odužili, prošlo četiri godine od kada je postignut, a neke tačke sporazuma još uvek nisu sprovedene, dodaje. "Dok je tehnička priroda bila preduslov za započinjanje razgovora, sada je došlo vreme da se suočimo sa poznatim problemom; pitanjima koje sprovođenje tehničkih sporazuma čini težim - nedostatak pomirenja i međusobnog priznanja", kaže.
Tači ocenjuje da su svi postepeni uspesi u pojedinim tačkama pregovora bili bitni, ali da bi ovim tempom odnosi mogli da se normalizuju tek možda nakon 100 godina. "Postalo je jasno da je došlo vreme za veću i jasniju viziju i za vođstvo koji će zauvek rešiti pitanja među nama".
Dodaje da nastavljamo da jedni druge vidimo kao protivnike, duboke podele krijemo pod tepih, a to nije rešenje i neće dovesti do pomirenja. "Ne možemo da se pomirimo sa tim kuda idemo ukoliko imamo osnovne nesporazume u vezi sa tim odakle dolazimo", kaže.
"Verujemo da bi potpisivanje konačnog Sporazuma o normalizaciji i pomirenju između naše dve države bilo dostignuće. Njime bismo se, mirnim putem - angažovali u rešavanju svih nesporazuma. Istorijski sporazum između Kosova i Srbije bi trebalo da obuhvati i međusobno priznanje kao jedini put kojim će se zauvek staviti tačka na sve nesporazume", ocenio je Tači.
On kaže da postizanje tog "konačnog cilja" jeste izuzetno teško za obe zemlje i zahteva hrabro i pametno vođstvo.
"Snažno verujem da je vođstvo, kako na Kosovu, tako i u Srbiji - posvećeno tome šta narod očekuje od nas – da postignemo mir među nama. Kako bi se ovo dogodilo, svi mi moramo da budemo kreativni i da budemo spremni na dalje kompromise. Svima treba da bude jasno da je to potrebno uraditi zbog stabilnog mira naših naroda i generacija koje dolaze", navodi Tači.
Normalizacija i pomirenje, navodi predsednik Kosova, prvi korak u oslobađanju od tereta prošlosti i korak koji će nas voditi ka svetlijoj budućnosti.
"Jasno je da kada mi ovako postupamo, Evropska unija treba da prizna naše napore, a dok mi u našem delu Evrope menjamo brzine, brzina bi trebalo da se promeni i u vozu prijema u Briselu i glavnim evropskim gradovima takođe. Moramo da se osiguramo da nam "ne prođe poslednji voz“ za stabilan mir", zaključio je on.