Restitucija uslov za EU
Restitucija ja uslov bez koga Srbija neće moći u Evropsku uniju (EU) i prvo taj ispit mora da položi ova država, rekla je potpredsednica Srpske napredne stranke Jorgovanka Tabaković i naglasila da je SNS tražila vanredno zasedanje Skupštine Srbije zbog postoje "suviše različiti tonovi oko toga da li je Kosovo uslov za ulazak Srbije u EU ili ne".
''Ova vlada mora prvo da položi ispit, a ne da privatizuje sve i da onda kaže nemamo odakle da vratimo deo u naturalnom vidu, deo u novcu, koji su već potrošili iz fonda koji je u ovu svrhu izdvajan od privatizacije'', izjavila je Tabaković, dodavši za novosadski Dnevnik da vlast prvo položi dug prema privatnim vlasnicima i pokaže Evropi kako je ozbiljna rešavajući problem starog vlasništva.
Onda, kako je rekla, treba da rešavamo pitanja povraćaja, odnosno gazdovanja imovinom opština i pokrajine, da nam se ne desi da neki slučajni predsednik opštine, poput nekog slučajnog naslednika, ne rasproda svojim pravom na raspolaganje svu tu imovinu, pa da se sutra pitamo šta nam se to desilo.
Uz mehanizme najboljeg gazdovanja tom imovinom u interesu građana moramo zajednički da dođemo do rešenja, ali ne kao sa dva zakona unazad, kada je dato obećanje da će biti bolje. Samo ponavljam pitanje gospodina Jagera iz MMF "a ko će platiti ceh", rekla je Tabaković.
Ona je ocenila da je najveći problem aktuelne vlasti što su zvaničnici EU "prozreli neiskrenost institucionalnog uređenja države Srbije u smislu dobrih zakona koji se primenjuju" i "zbog toga treba požuriti sa izborima.
Tabaković je rekla da će vlast čekati poslednji rok za raspisivanje izbora, računajući da će narod možda moći da zaboravi loše rezultate, a da će poverovati novim obećanjima.
"To mislim da ovaj put neće vredeti, mada je Mlađan Dinkić pokazao zavidno političko umeće prevođenje "žednih preko vode" i građana i koalicionih partnera".
Ona je objasnila i zašto je SNS zatražio hitnu sednicu Skupštine o Kosovu.
"Zbog disonantnih tonova koji dolaze od ljudi koji zastupaju Vladu, a trebalo bi da se drže stanovišta koje Ustav podrazumeva, a to je celovitost Srbije, čiji je sastavni deo Kosovo i Metohija".