Dežer: Hitno zakon o restituciji, Đelić: Biće na jesen
Srbija mora hitno da donese zakon o restituciji i izazovi koje taj proces nosi ne mogu da budu opravdanje za dalje kašnjenje, izjavio je u sredu u Beogradu šef Delegacije Evropske unije u Beogradu Vensan Dežer.
On je na skupu "Prvi evropski pravni i politički forum" posvećnom restituciji u Narodnoj skupštini kazao da EU ne nameće model po kojem će biti vraćena imovina i da svaka zemlja pojedinačno mora da pronađe najbolji način za taj proces.
Dežer je istakao da su osnovni principi koje EU zahteva u restituciji da ne bude diskriminacije i da se poštuje vladavina prava, odnosno socijalna pravda.
"Najčesći princip u restituciji u bivšim komunističkim zemljama koje su postale članice EU bio je povraćaj imovine u naturi", kazao je Dežer i dodao da se može koristiti i kombinovani model sa delimičnim obeštećenjem u novcu.
Dežer je naveo da je Srbija do sada malo uradila na povraćaju oduzete imovine dodajući da su usvojeni zakoni o povraćaju imovine verskim zajednicama i registraciji zahteva za obeštećenja, a da je pitanje svojine nad zemljištem uređeno zakonom o planiranju i
izgradnji.
Za povraćaj - od jedne do 150 milijardi evraVensan Dežer, koji je nakon izlaganja dobio gromoglasan aplauz učesnika Foruma, naglasio je da je neophodno uraditi realnu procenu vrednosti oduzete imovine jer se trenutne procene kreću od jedne do 150 milijardi evra, što je nerealno u oba slučja. |
Đelić: Da se ispravi nepravda
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da očekuje da zakon o restituciji bude izglasan na prvoj sednici jesenjeg zasedanja Skupštine Srbije.
"Očekuje nas tri meseca mukotrpnog rada jer smo rešili da u tom periodu bude pripremljen zakon koji će ispraviti istorijsku nepravdu i dovesti do nacionalnog pomirenja. Usvajanje zakona o restituciji je deo obaveza Srbije na putu evropskih integracija", rekao je Đelić na skupu "Prvi evropski pravni i politički forum".
"Oduzimanje imovine nije bila jedina nepravda koja je u proteklim decenijama učinjena građanima Srbije", kazao je Đelić i naveo da su oštećeni bili i zemljoradnici, i mladi koji su išli u ratove, i građani koji su izdvajali za stanogradnju iz dohotka a nikada nisu dobili stan.