Kuća gori, a ministar ćuti
Osim sistemske korupcije, u srpskom zdravstvu postoji i partijska podrška organizovanoj pljački. Baš ta međusobna povezanost omogućila je i lično bogaćenje partijskih kadrova - kaže za "Vesti" profesor dr Dragana Jovanović, član organizacije Doktori protiv korupcije.
Ona dodaje da preko koruptivnih kanala odlazi u nepoznato na stotine miliona evra.
A da bi se koruptivna koalicija zaustavila, novi ministar zdravlja morao bi odmah da sve teške slučajeve pljačke prosledi tužilaštvu.
U suprotnom, moglo bi se tumačiti da je postavljen kao zaštitnik korumpiranih.
Šta bi ministar zdravlja dr Zoran Stanković u ovom trenutku prvo morao da uradi?
- Morao bi da demontira nepodnošljivu sistemsku korupciju koja je tesno povezana sa finansiranjem političkih partija. Ministar ima u rukama i na stolu materijalne dokaze koje smo mu odavno prosledili.
Na procesuiranje može da pošalje dokumentaciju o rekonstrukciji kliničko-bolničkih centara, finansiranih iz kredita EIB, tzv. Jucit aferu o 50 plaćenih, a nikad isporučenih sanitetskih kola, dokumentaciju o vakcini, onkologiji - trgovina listama čekanja, rekonstrukciji Kliničkog centra Srbije.
Zašto Stanković ni posle tri meseca ministrovanja nije povukao nijedan takav potez?
- Znamo da mu nije lako, znamo da nešto i ne sme da uradi, znamo i zbog čega i koga. Znamo da je postavljen od stranke koja je devet godina čvrsto držala resor zdravstva.
I da su za to vreme uspostavljeni mehanizmi koruptivne koalicije između menadžmenata - partijskih apartčika i lekara izvršilaca, koji su radili po principu - ti pusti da kradem milione evra za sebe i stranku, a ja ću zatvarati oči kad uzimaš pacijentima 200 ili 1.000 evra.
Znamo da su u pomenute afere umešani neki činovnici Ministarstva zdravlja. No i pored toga, kad kuća gori, ministar ne sme da pravi protivpožarne planove, on mora da gasi požar.
Govorite o sistemskim pljačkama, da li je javnost o tome dovoljno upoznata?
- Bez obzira na to što se o korupciji priča, javnost nije dovoljno upoznata sa ogromnom korupcijom i teškim nepravilnostima u zdravstvu. Tačnije, namerno nije upoznata na pravi način. A razlozi leže u sofisticiranim cenzurama i zameni teza, čime se skreće pažnja sa najopasnijih formi korupcije na primanje mita.
Zašto se to čini?
- Biću konkretna, zamenom teza i cenzurom prikriva se partijska podrška podivljaloj korupciji. Otkriću, naše zdravstvo je veliki izvor nelegalnih finansiranja nekih političkih partija, izvor ličnih bogaćenja partijskih kadrova. Teške korupcije se zaobilaze, a najviše se priča kada se uhapsi lekar zbog 200 evra mita.
Nestale stotine miliona evra
|
Ima li rešenja?
- Evropska unija, koja je uložila u srpsko zdravstvo milijardu i trista miliona evra, što se ne zna, od čega 130 miliona evra za projekte, ogorčena je stanjem u srpskom zdravstvu i razočarana prikrivanjem njene donatorske uloge. Zbog svega toga ministar Stanković je, koliko juče, morao da otvori brojne slučajeve. U suprotnom, ne samo da ćemo se još gore lečiti, već će integracije Srbije u EU biti još više otežane.