Tadić: Evropska unija - istorijski cilj
Lider Demokratske stranke i predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da bi istorijski čin i najviše postignuće države bilo ukoliko bi početkom 2012. godine počeli pregovori o ulasku Srbije u EU.
Tadić je, na sednici Glavnog odbora DS u Beogradu, rekao da posle hapšenja Ratka Mladića ta stranka i sve državne institucije svu svoju snagu treba da usmere na aktivnosti ka dobijanju datuma početka pregovora o ulasku Srbije u EU.
"Molim vas da svu svoju ličnu energiju unesete u ostvarivanje tog cilja", poručio je Tadić članovima GO i napomenuo da će u narednom periodu biti iskušenja i pritisaka na Srbiju.
"Niko nas nije pritiskao da uhapsimo Mladića"
Tadić je istakao da hapšenje Ratka Mladića nije bilo rezultat pritiska "izvan", već da su jedini motivi Srbije bili moralna dimenzija, ispunjavanje zakonskih obaveza, dug prema žrtvama, spremnost na pomirenje u regionu, kao i najdublji interes zemlje.
"Moralna dimenzija je od suštinskog značaja, nikakav pritisak izvan nije imao uticaja na nas", rekao je Tadić i dodao da je saradnja sa Hagom, koja je bila jedna od najbolnijih pitanja Srbije, pred završetkom.
Pohvale pravosuđu
Tadić je pohvalio rad pravosudnih organa i naglasio da su oni opredeljeni da obavljaju posao u skladu sa evropskim standardima, na šta, prema njegovim rečima, ukazuje i činjenica da je Sretenu Jociću nedavno izrečena kazna zatvora od 15 godina.
"Pre nekoliko godina takve ličnosti su slobodno šetale. To je danas nemoguće", podsetio je Tadić i u uspehe pravosuđa ubrojao i zabranu Nacionalnog stroja.
DS, kako je napomenuo, neće dozvoliti da takve organizacije imaju "slobodan manevarski prostor".
|
Tadić je ponovo odbacio tvrdnje o političkim kalkulacijama u vezi sa momentom Mladićevog hapšenja.
"Nakon odlaska iz Beograda (visoke predstaavnice EU) Ketrin Ešton potpuno je očigledno da Srbija ništa nije dobila u tom trenutku, tako da je reč o koincidenciji, a ne o bilo kakvom planu ili trgovini", istakao je predsednik DS.
"Hoćemo nova radna mesta"
Osvrćući se na ekonomsku krizu, predsednik DS i Srbije najavio je da će država u narednom periodu učiniti sve kako bi prostor za investicije u Srbiji učinila maksimalno atraktivnim, a u cilju otvaranja novih radnih mesta.
"DS je stranka budućnosti"
Tadić je na kraju poručio da i Srbijui i DS čekaju veliki poslovi i da je neophodno da do 2016. postoji kontinuitet političkih promena.
"Mi smo stranka promena koja mora da menja naše društvo i u budućnosti. Nijedan rizik nije nam stran, svaki rizik smo spremni da prihvatimo ukoliko znamo da to preuzimanje rizika otvara nove šanse", kaže lider DS. |
Tadić je rekao da je borba za radna mesta u celom svetu najtvrđa i najkompleksija, navodeći da će i on i premijer Srbije Mirko Cvetković i druge državne institucije učiniti sve kako bi ta borba bila i uspešna.
''Mi smo posle krize izgubili mnogo radnih mesta, i moja greška je što na pocetku krize nisam izašao pred građane i rekao da nisu svi naši ciljevi ostvarivi. To je moja greška i preuzimam odgovornost za to'', poručio je Tadić.
On ja najavio da su u toku pregovori o novim investicijama koje bi mogle dostići čak dve milijarde evra.
Uprkos krizi i brojnim štrajkovima, kako je naveo Tadić, očuvana je stabilnost u društvu.
Tadić je rekao da Srbija posle ekonomske krize nije finansijski ''kolabirala'', iako i dalje postoje pretnje nad ekonomijom Srbije.