''Ne uvoditi vize Srbiji''
Ne treba ponovo uvoditi vize Srbiji, a Evropska komisija bi trebalo da 9. juna zemljama EU dostavi predlog novih mera zaštite u slučaju povećanog broja azilanata, koje će važiti i za Srbiju, rekao je švedski ambasador u Beogradu Krister Asp.
"Ne treba se vraćati unazad i ukidati viznu liberalizaciju Srbiji zbog povećanog broja lažnih azilanata. Mislim da to nije nikome u interesu. Treba videti kako najbolje rešiti problem", rekao je Asp u intervjuu današnjem "Blicu".
On je kazao i da na tom problemu već radi i Evropka komisija, koja bi 9. juna zemljama EU trebalo da dostavi predlog novih mera zaštite koje će se koristiti u slučaju povećanog broja azilanata i koje će "važiti za sve zemlje koje imaju režim vizne liberalizacije, pa tako i za Srbiju".
On je rekao i da se pooštrena kontrola na graničnim prelazima pokazala kao efikasna i da je u poslednjih mesec dana broj azilanata smanjen.
"Ne znamo da li je to samo trend, ili će se nastaviti i u budućnosti. To ćemo tek videti. Prošle godine u Švedskoj je prijavljeno preko 6.000 azilanata iz Srbije, što je više nego iz bilo koje druge zemlje. Taj broj je od 1. januara do sada smanjen na 850, ali je i dalje visok. Da budem jasan, svi oni će biti vraćeni i neće dobiti nikakav novac", kazao je Asp.
Komentarišući hapšenje ratnog lidera bosanskih Srba i haškog optuženika Ratka Mladić, Asp je kazao da je to "veliki korak ka Evropskoj uniji" i dokaz da postoji saradnja Srbije sa Haškim tribunalom".
"To će biti pozitivan faktor koji će u decembru Evropska komisija imati u vidu kada se bude odlučivalo o kandidaturi Srbije za ulazak u EU", kazao je Asp i dodao da postoje "postoje tri važne stvari na kojima se insistira" kada je u pitanju prijem u EU.
"To su kriterijumi koje svaka država, ne samo Srbija, mora da ispuni. Taj izveštaj o ispunjavanju kriterijuma sačekaćemo do oktobra, kada će ga Evropska komisija objaviti. Druga važna stvar jeste saradnja sa Hagom, a Srbija je sa hapšenjem Mladića dokazala da taj uslov ispunjava. Treća vrlo važna stvar jeste dijalog Prištine i Beograda. Moram reći da je dobro što već postoji napredak na tom polju, mi to podržavamo".