Ministri kradu, a tužioci ćute
Bivše Ministarstvo trgovine na čijem je čelu bio Slobodan Milosavljević platilo je 28.818 evra za izradu veb portala Nacionalni brend Srbije, koji ni posle više od godinu dana nije u funkciji. To je samo poslednji u nizu primera kako ministri arče novac iz budžeta, kaže u razgovoru za "Vesti" Dragan Dobrašinović iz Topličkog centra za demokratiju i ljudska prava, koji je član Koalicije za nadzor javnih finansija.
Na delu je teška zloupotreba novca iz budžeta?
- Naravno, Ministarstvo trgovine je 21. aprila prošle godine zaključilo ugovor sa preduzećem Soko grup, a blizu 29.000 evra je isplaćeno u dve rate 7. maja i 17. septembra, a do danas sajt nije moguće pronaći na internetu. Naša Koalicija za nadzor javnih nabavki bavi se praćenjem trošenja budžetskih para, najviše smo usmereni na javne nabavke, jer je tu korupcija najveća.
Na koji način se provodi korupcija?
- Vidite, u ovom slučaju kao i njemu sličnim, odabere se firma koja će raditi taj posao (druge dve firme su tu samo da stvaraju privid i ne uzimaju u obzir) - u konkretnom primeru izrada sajta, za najveću predviđenu svotu, u ovom slučaju 29.000 evra. Izrada sajta nije jeftina, ali ovakvog sajta kakav su oni naručili košta višestruko manje. Dakle "slučajno" izabrana firma uradi ili ne uradi posao za recimo 1.000 evra, a ostatak zadrži naručilac posla. Dakle pravi se nagodba sa odabranom firmom.
Članice KoalicijeKoaliciju za nadzor javnih finansija čine Centar za razvoj neprofitnog sektora iz Beograda, Toplički centar za demokratiju i ljudska prava iz Prokuplja, pirotska Građanska čitaonica Pirgos, Užički centar za ljudska prava i demokratiju, beogradski Centar za civilno-vojne odnose, Resurs centar iz Majdanpeka, Fond za otvoreno društvo, Timočki klub iz Knjaževca, lozničko Udruženje građana Svetionik, Forum juris iz Novog Sada i Beogradski centar za ljudska prava. |
Kome ide ostatak para?
- Pojedincu ili stranci, koje od tih para finansiraju razne kampanje. Tako se na najgori i najprostiji način isisavaju pare poreskih obveznika. Pa, zar bi ministar u svojoj firmi za izradu ovakve vrste sajta platio 29.000 evra?! To ne bi ni u ludilu uradio.
Ima li još slučajeva preplaćenih poslova?
- Početkom januara otkrili smo da je Ministarstvo životne sredine Olivera Dulića za izradu portala akcije "Očistimo Srbiju" sklopilo ugovor vredan 25.000 evra sa firmom "Logik internet" iz Niša. Postavljanje portala može da košta nekoliko hiljada evra, nikako maksimalnih 25.000 evra. To je čista pljačka. Takođe, za promociju akcije "Očistimo Srbiju" na teniskom turniru Serbija open u 2009. i 2010. godini Dulićevo ministarstvo je platilo 475.798 evra preduzeću "Njus vol". Vlasnik tog preduzeća je Nebojša Mišić, a direktorka u vreme sklapanja ugovora bila je Aleksandra Drecun, koja je ranije radila u raznim ministarstvima.
Da li ste nešto preduzeli, tražili da reaguje tužilaštvo?
- Analizom trošenja budžetskih para bavimo se dve do tri godine. Kada izađete u javnost sa ovakvim podacima tužilaštvo bi po automatizmu moralo da reaguje. Međutim, to se ne dešava. Jer naše pravosudne institucije reaguju samo kada to zatraži neko iz izvršne vlasti i to neko od najviših funkcionera. Naše sudije slušaju samo političare, a to je cena njihovog reizbora!
Ne fali im ni dlaka s glaveKoalicija je prošle godine podnela javnom tužilaštvu krivične prijave zbog zloupotrebe službenog položaja protiv ministara Tomice Milosavljevića, Olivera Dulića, Slobodana Milosavljevića i Saše Dragina, kao i direktora Uprave za zajedničke poslove republičkih organa Novice Antića. Na žalost, ništa se nije dogodilo - kaže Dobrašinović. |