Nema lakih rešenja
U okviru priprema za četvrtu rundu pregovora, šef srpskog pregovaračkog tima Borko Stefanović u četvrtak će posetiti Prištinu. Osim susreta sa šeficom prištinskog tima Editom Tahiri, on će razgovarati i sa članovima kosovske vlade. Gotovo svi šefovi političkih partija na Kosovu, osim lidera Samoopredeljenja Aljbina Kurtija, izrazili su želju da se sretnu sa Stefanovićem koji će gostovati i na Radio-televiziji Kosova. U razgovoru za "Vesti" Stefanović kaže da je dobro da se dve pregovaračke strane viđaju češće.
O čemu ćete razgovarati u Prištini?
- S obzirom na broj problema, dobro je da se viđamo češće, a ne samo na zvaničnim sastancima u Briselu.
U tom smislu sam zvao gospođu Tahiri da dođe u Beograd, ali pošto to ide sporo, odlučio sam da odem ja u Prištinu.
Razgovaraćemo o svemu, postoji mnogo stvari koje samo zajednički možemo da rešimo, i ovo je dobro prilika za to.
Da li ćete iću u vladu Kosova ili parlament?
- Tražili smo sastanak sa ljudima iz vlade, sa predsednicima političkih partija u kosovskom parlamentu. U planu je i nastup u nekom od medija u Prištini. Reakcije su pozitivne i očekujem da će doći do dodatnog približavanja stavova.
Robert Kuper, posrednik EU u pregovorima, doneo je nove predloge i Beogradu i Prištini. O čemu je reč i o čemu će se razgovarati u narednoj rundi?
- Na poslednjem sastanku smo se dogovorili da Evropska unija koncipira neke ideje koje se tiču elektroprivrede i telekomunikacija jer su to dve teme u kojima nismo napravili pomake. Gospodin Kuper je koncipirao spisak ideja i oko nekih možemo da se složimo. Očekujem da na narednom stastanku razgovaramo i o slobodi kretanja, katastru, matičnim knjigama.
Pominje se i nostrifikacija diploma?
- Nijedan problem nije lako rešiv ako se gleda isključivo kroz prizmu statusa. Priština je uglavnom ta koja sve gleda kroz prizmu statusa, a mi smo, iako čuvamo naš suverenitet, pronašli način da budemo dovoljno kreativni, da damo predloge koji ljudima poboljšavaju život, a da time ne narušavamo suverenitet Srbije.
Rekli ste da ste spremni da pričate i o podeli Kosova, rekacije su različite?
- Mislim da naša javnost podržava aktivnosti koje će dovesti do adekvatnog rešavanja kosovskog pitanja. U tom smislu imamo podršku i Parlamenta, Vlade i predsednika Republike da otvorimo sve teme, ako za njih postoji sluh i volja.
Ne znam zašto se u Prištini nervozno reagovalo na našu ideju, kad od početka ponavljamo da pričamo o svemu. Ako je za njih sever Kosova politička tema, onda bi za nas moglo da bude sve ostalo. I onda nema dogovora.
Entitet a ne država
Da li ćete i dalje protestovati kad se Kosovo na međunarodnim skupovima predstavlja kao država? - Kosovo ne može biti učesnik na međunarodnim skupovima jednako kao, na primer, Rumunija ili Bugarska ili neko drugi. Mi smo spremni da razgovaramo o načinu na koji bi Kosovo obezbedilo prisustvo u tim organizacijama. I to će biti tema jedna od dijaloga.
To očekujem vrlo brzo jer bi omogućili da Kosovo kao entitet, a ne kao država ima pravo da iznese svoj glas o regionalnim stvarima, ne prejudicirajući svoj status. Mislim da je to izvodljivo i ako bude dovoljno sluha u Prištini, mislim da ćemo naći rešenje. |