Branimo princip, a ne kumstvo
U zahtevu da Srbija zatraži prekid nezakonitog pritvora lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, SPO i Vuk Drašković nastupili su isključivo s pozicije pravde i prava, kaže potpredsednik SPO-a Aleksandar Jugović.
On je u intervjuu za "Vesti" istakao da država ima obavezu da štiti ljudska prava svojih građana, svuda gde su ona ugrožena, a kako je istakao, do sada je nezabeležen slučaj Šešelja koji se punih osam godina nalazi u pritvoru bez presude.
Ima li u zahtevu vašeg predsednika i ličnih razloga, s obzirom na to da je Vuk Drašković u kumovskoj vezi sa Šešeljom?
- Ne, mi isključivo insistiramo na poštovanju ljudskog prava i to je jedini motiv. Uostalom, zašto bi haški optuženici Jovica Stanišić i Frenki Simatović mogli da dolaze u Beograd i vraćaju se u Hag, a Šešelj ne i zašto isto to država ne bi zatražila i za njega?
Evropska unija za razotkrivanje doušnikaKako Evropska unija gleda na izbegavanje Srbije da razotkrije doušničke mreže? |
Da li ćete se na isti način boriti i za ostale haške optuženike?
- Naravno, ako ima elemenata kao u slučaju Vojislava Šešelja. Smatramo da država treba da deluje tamo gde nema krivice i gde su ugrožena ljudska prava. Srbiji je u interesu da to radi.
Državi je, kako je SPO navodio, u interesu i otvaranje dosijea, ali vlast čiji ste deo izbegava da zakonski reguliše obelodanjenje tih spisa o saradnicima policijskih i vojnih službi?
- Postoje strukture u državi kojima to ne odgovara jer, setimo se, kad su u Bugarskoj dosijei izašli na svetlost dana, ispostavilo se da je na spiskovima bilo nekoliko ministara i stotinak diplomata. Naravno, bili bismo naivni da ne mislimo da nečeg sličnog ne bi bilo i kod nas. Ali, neka se otvore dosijei.
Šta mislite o pričama da je ta dokumentacija uništena u nekim centrima tadašnje Državne bezbednosti posle promene vlasti 2000?
- Koliko znam, spaljivani su i posle 5. oktobra na nekoliko mesta, a ako bismo ušli u arhive, videli bismo i u kojem su od centara uništavani. Priča se i da je tadašnji šef DB Radomir Marković, koji je tu službu vodio i tokom prelazne vlade do januara 2001, kopirao te podatke i sačinio sopstvenu privatnu arhivu da bi mogao da ucenjuje pojedine političare.
Hoćete li uspeti u zahtevu da se zakonski reguliše ta oblast?
- Zakon o dosijeima trebalo je doneti odmah posle 5. oktobra jer je to bilo jedno od obećanja iz dogovora tada vlasti DOS-a s narodom, ali ni do danas nije ispunjeno. To je trebalo da bude prvi demokratski korak diskontinuiteta sa zlom koje nas je pratilo od posle Drugog svetskog rata, pa do 2000. godine. SPO već više od decenije traži da se zakon o otvaranju dosijea usvoji u parlamentu. Tražimo i sada, kao što smo i 2004, ali ni tadašnjim vlastima rešenje ovog pitanja nije odgovaralo. Predlagali smo i hitan postupak i da se naš predlog zakona uvrsti u prolećno zasedanje parlamenta, ali za sada ništa od toga.